Πρωτιά Διδακτορικού φοιτητή του Τμήματος Νοσηλευτικής ΤΕΠΑΚ σε διεθνή διαγωνισμό

Τη Δευτέρα 9 Ιουλίου 2018 απονεμήθηκε στον Διδακτορικό φοιτητή του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ Στέλιο Ιορδάνου το πρώτο βραβείο στο διεθνή διαγωνισμό για την Ασφάλεια των Ασθενών (Patient Safety Awards) στην κατηγορία «Πρόληψη και Έλεγχος των Λοιμώξεων» που πραγματοποιήθηκε στο Μάντσεστερ της Μ. Βρετανίας.

Πρόκειται για μια ερευνητική εργασία που πραγματοποιήθηκε από τον υποψήφιο Διδάκτορα υπό την επίβλεψη του πρώην Αναπληρωτή Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ και νυν Επιστημονικού Διευθυντή του Ευρωμεσογειακού Ινστιτούτου Ποιότητας και Ασφάλειας στις Υπηρεσίες Υγείας Avedis Donabedian Βασιλείου Ραφτόπουλου και την συνεπικούρηση του Αναπληρωτή Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ Νίκου Μίτλεττον και της πρώην Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του ΤΕΠΑΚ και νυν Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου της Αλμπέρτα του Καναδά Ελισάβετ Παπαθανάσογλου. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ) του Νοσοκομείου της Λεμεσού από τον Στέλιο Ιορδάνου  σε συνεργασία με το ιατρικό, νοσηλευτικό και λοιπό προσωπικό της ΜΕΘ και τον Υποδιευθυντή Λάκη Παλάζη και αφορούσε μια νέα παρέμβαση, η οποία συνίσταται στην τοποθέτηση του αγγειακού καθετήρα από νοσηλευτή με τη χρήση συσκευής υπερήχων. Ταυτόχρονα εφαρμόστηκε στη ΜΕΘ ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα επιτήρησης, εκπαίδευσης και πρόληψης των λοιμώξεων από παρεμβατικές συσκευές. Οι παρεμβάσεις αυτές είχαν ως αποτέλεσμα τη δραματική μείωση της βακτηριαιμίας από φλεβικό καθετήρα από 15,9 σε μόλις 4,2 βακτηριαιμίες ανά 1.000 μέρες Κεντρικού Φλεβικού Καθετήρα σε χρονικό διάστημα ενός έτους, ήτοι μια μείωση της τάξης του 74% στον συνολικό αριθμό των βακτηριαιμιών (από 21 σε μόλις 4 περιπτώσεις). Η μείωση αυτή είχε άμεσο αντίκτυπο στο κόστος φροντίδας αυτών των ασθενών αλλά κυρίως στη μείωση της νοσηρότητας και της θνησιμότητας τους.

Πρόκειται πλέον για μια πρωτότυπη και πρωτοποριακή, διεθνώς αναγνωρισμένη και τεκμηριωμένη καλή πρακτική η οποία θα αποτελέσει το παράδειγμα και για τις υπόλοιπες χώρες. Θερμά συγχαρητήρια στους συντελεστές αυτής της επιτυχίας, η οποία τιμά το Πανεπιστήμιο και αποτελεί την αδιαμφισβήτητη απόδειξη της συνεισφορά του στην κοινωνία και τα διεθνή φόρα.