14ο Διεθνές Συνέδριο στις Τεχνολογίες της Πειθούς

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 14ου Διεθνούς Συνεδρίου στις Τεχνολογίες της Πειθούς, το οποίο διοργανώθηκε από το Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Η διεθνής κοινότητα των τεχνολογιών της Πειθούς φέρνει μαζί ερευνητές από την Πληροφορική, τις Κοινωνικές Επιστήμες και τον Σχεδιασμό, με στόχο την ανάπτυξη γνώσης γύρω από τη σχεδίαση και την αξιολόγηση τεχνολογιών που αποσκοπούν στην επιρροή των στάσεων και συμπεριφορών των ανθρώπων, μέσω της πειθούς και της κοινωνικής επιρροής, αλλά όχι μέσω του εξαναγκασμού ή της εξαπάτησης. Το φετινό συνέδριο ακολούθησε την παράδοση των προγενέστερων συνεδρίων που πραγματοποιήθηκαν στο Waterloo (Καναδά), το Amsterdam (Ολλανδία) και το Salzburg (Αυστρία). Το πρόγραμμα του συνεδρίου άνοιξε με την κεντρική ομιλία του Καθ. Wijnand IJsselsteijn «Minding the Gaps: From Data to Action in Quantified Self», και ακολούθησε η παρουσίαση 30 ερευνητικών εργασιών και 20 αφισών, καθώς και δύο πάνελ συζήτησης. Επιπλέον, στο πλαίσιο του συνεδρίου διεξήχθησαν τρία εργαστήρια και δύο φροντιστήρια, καθώς και ένα σχολείο για διδακτορικούς φοιτητές. Κατά το φετινό συνέδριο ανακοινώθηκε και η ίδρυση της εταιρείας Τεχνολoγιών της Πειθούς (Persuasive Technology Society). Ο Επίκουρος Καθηγητής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Δρ. Ευάγγελος Καραπάνος, διορίσθηκε ως μέλος της διευθύνουσας επιτροπής (Steering Committee).

Συνέδριο Καταπολέμηση της παραπληροφόρησης μέσω της Παιδείας για τα Μέσα

Πρωτεύσαντες προπτυχιακοί φοιτητές Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας

Times Higher Education: To Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου 63ο καλύτερο νεαρό πανεπιστήμιο διεθνώς, και το πρώτο σε Κύπρο και Ελλάδα