Πρόσκληση για υποβολή άρθρων στο επιστημονικό περιοδικό DISCERN

Το πρώτο στην Κύπρο επιστημονικό περιοδικό ανοιχτής πρόσβασης (Open Access) με διεθνή συντακτική ομάδα, με τον τίτλο DISCERN, International Journal of Design for Social Change, Sustainable Innovation and Entrepreneurship προσκαλεί ερευνητές, ακαδημαϊκούς, επαγγελματίες, και μεταπτυχιακούς φοιτητές να υποβάλουν πρωτότυπα άρθρα στους ευρύτερους τομείς του σχεδιασμού για την κοινωνική αλλαγή, τη βιώσιμη καινοτομία, την κοινωνική επιχειρηματικότητα και την κυκλική οικονομία.

Το περιοδικό καλωσορίζει κείμενα (εννοιολογικά, θεωρητικά και εμπειρικά), ανασκοπήσεις, περιπτωσιολογικές μελέτες, σύντομες εκθέσεις, εργασίες σε εξέλιξη, κριτικές βιβλίων και κείμενα και διαλόγους για συζήτηση.

Η προθεσμία για την υποβολή των κειμένων είναι η 30η Σεπτεμβρίου 2022. Όλα τα κείμενα  θα υποβληθούν σε τυφλή αξιολόγηση από μέλη της Συμβουλευτικής Επιτροπής του περιοδικού και θα εγκριθούν χωρίς αναθεωρήσεις, θα εγκριθούν με αναθεωρήσεις ή δεν θα γίνουν δεκτά για δημοσίευση.

Το DISCERN βρίσκεται στον Κατάλογο Περιοδικών Ανοιχτής Πρόσβασης (DOAJ), καθώς και το OpenAIRE και το Ευρωπαϊκό Ευρετήριο Αναφοράς για τις Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες (ERIHPLUS).

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στη διεύθυνση https://www.designforsocialchange.org/journal/index.php/DISCERN-J/

Art+Design: elearning lab

www.elearningartdesign.org