ΤΕΠΑΚ: 2η ΤΡΙΕΝΑΛΕ ΑΦΙΣΑΣ ΚΥΠΡΟΥ (CPT) 2022

Ιούνιος–Σεπτέμβριος 2022

Κρατική Πινακοθήκη Σύγχρονης Τέχνης-ΣΠΕΛ, Λευκωσία

Η διεθνής Τριενάλε Αφίσας Κύπρου (Cyprus Poster Triennial-CPT) είναι ένας μη-κερδοσκοπικός θεσμός που στοχεύει στη διάχυση γνώσεων και δημιουργικών εγχειρημάτων στο χώρο της γραφιστικής μέσω της αφίσας, ενός σημαντικού μέσου οπτικής επικοινωνίας. Από τις απαρχές της εμφάνισής της, τον 15o αιώνα στην Ευρώπη, μέχρι τη σύγχρονη ψηφιακή εποχή, η αφίσα δεν αποτελεί μόνον μέσο διάδοσης πληροφοριών, αλλά και όχημα κοινωνικής αλλαγής. Συμβάλλει στην προώθηση πολιτιστικών εκδηλώσεων και εμπορικών προϊόντων και στη διάδοση επαναστατικών ιδεών και πολιτικής προπαγάνδας.

Γεφυρώνοντας Ανατολή και Δύση, η διεθνής Τριενάλε Αφίσας Κύπρου (Cyprus Poster Triennial-CPT) φιλοδοξεί να εδραιωθεί πρωτίστως ως θεσμός γραφιστικής δημιουργίας στον χώρο της Μεσογείου και παράλληλα να αποτελέσει χώρο συνάντησης σχεδιαστριών/στών από όλο τον κόσμο.

Οι συμμετέχουσες/οντες καλούνται να συνεισφέρουν τη μοναδική τους άποψη για τη θαυμαστή ακτινοβολία και ισχύ της αφίσας. Στην Τριενάλε μπορούν να συμμετέχουν νέες/οι σχεδιάστριες/στές και/ή καθιερωμένες/οι επαγγελματίες του χώρου, ανταποκρινόμενες/οι στη σχετική Ανοικτή Πρόσκληση.

Καλωσορίζουμε συμμετοχές από όλο τον κόσμο, αποκλείοντας υλικό προσβλητικό για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, ιδίως αν υποστηρίζει οποιαδήποτε μορφή διάκρισης για την εθνικότητα, το φύλο, τη θρησκεία, τη σωματική και/ή διανοητική κατάσταση, τον σεξουαλικό προσανατολισμό κ.λπ. Οι επιλεγείσες προτάσεις θα παρουσιαστούν στο πλαίσιο έκθεσης στην Κρατική Πινακοθήκη Σύγχρονης Τέχνης-ΣΠΕΛ, η οποία θα ανοίξει για το κοινό τον ερχόμενο Ιούνιο. Οι ακριβείς ημερομηνίες και το πρόγραμμα της έκθεσης θα ανακοινωθούν.

Οι θεματικές κατηγορίες της 2ης  Τριενάλε CPT 2022 αφορούν σε: α. κοινωνικές ή πολιτικές αφίσες, β. αφίσες για την τέχνη του θεάματος, γ. διαφημιστικές αφίσες, δ. αδημοσίευτες αφίσες, ε. αφίσες για τα όρια, στ. πολύγλωσσες αφίσες και ζ. αφίσες αφιερωμένες στον Hermann Zapf (1918–2015) και στα τυπογραφικά εικονίδια και σύμβολα.

Δεν απαιτούνται τέλη συμμετοχής. Η διοργάνωση της Τριενάλε βασίζεται σε χορηγίες και στην εθελοντική προσφορά.

Η 2η Τριενάλε CPT 2022 συνδιοργανώνεται από το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και τις Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της Τριενάλε στον σύνδεσμο www.cpt.com.cy.

Συνδιοργάνωση:

Υποστήριξη: