Ετήσια έκθεση αποφοίτων και τελετή βράβευσης αριστούχων φοιτητών

Το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών πραγματοποίησε και φέτος με επιτυχία την ετήσια έκθεση των αποφοίτων του τμήματος καθώς και την τελετή βράβευσης των αριστούχων φοιτητών του.
Η έκθεση έλαβε χώρο στα εργαστήρια Γραφιστικής και Φωτογραφίας του Τμήματος, που βρίσκονται στην πλατεία Ηρώων, όπου παρουσιάστηκαν έργα των φοιτητών σε έντυπη μορφή όπως αφίσες, φωτογραφικά βιβλία, περιοδικά και άλλες δημιουργικές εφαρμογές γραφιστικού σχεδιασμού, τρισδιάστατες κατασκευές και installations, καθώς και έργα σε ψηφιακή μορφή όπως διαδραστικές και διαδικτυακές εφαρμογές, animation, κινηματογραφικές παραγωγές και περιβάλλοντα δυνητικής πραγματικότητας.

Οι αριστούχοι φοιτητές Ηρακλής Ιωάννου και Κάλια Παύλου βραβεύθηκαν με το 1ο βραβείο για τις κατευθύνσεις Πολυμέσων και Γραφιστικής αντίστοιχα. Επιπλέον απονεμήθηκε χρηματικό βραβείο 250 ευρώ στον καθένα ώς χορηγία από την εταιρεία Copyshop.

Βραβεύθηκαν επίσης και οι πρωτεύσαντες φοιτητές κάθε έτους και από τις δύο κατευθύνσεις:

3ο έτος:

• Φράγκου Χαραλαμπία (Κατεύθυνση Γραφιστικής)
  • Μιχάλης Κοντονικόλα (Κατεύθυνση Πολυμέσων)

2ο έτος:

• Θεοδοσίου Σάββας (Κατεύθυνση Γραφιστικής)
  • Μιτσέας Γιώργος (Κατεύθυνση Πολυμέσων)

1ο έτος:

• Παπαιακώβου Ευριδίκη (Κατεύθυνση Γραφιστικής)
  • Μιχαήλ Ήσα Αμαλία (Κατεύθυνση Πολυμέσων)

Κατά την τελετή βράβευσης ο πρόεδρος του τμήματος Ευριπίδης Ζαντίδης αναφέρθηκε στις έννοιες «Εικόνα- Κείμενο-Ήχος» και εξήγησε πως “ο κάθε όρος λειτουργεί αυτόνομα αλλά και σε συνέργεια, αλληλοεπιδρώντας με τους άλλους για την μετάδοση μηνυμάτων στα πλαίσια της καλαισθησίας και της πρωτοποριακής δημιουργικότητας. Στη σύγχρονη έντυπη και ψηφιακή εποχή τα μέσα αλλάζουν, όμως η ιστορία, η θεωρία, οι αρχές σχεδιασμού και εφαρμογής τους παραμένουν σταθερά και διαχρονικά ως θεμέλια της γραφιστικής, των πολυμέσων και της οπτικής επικοινωνίας.”

Στη συνέχια επεσήμανε ότι “στην ετήσια έκθεση CUT-OUT στο Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών παρουσιάζονται έργα που αντανακλούν τη σημασία των τριών αυτών στοιχείων, προβάλλοντας ταυτόχρονα τα ακαδημαϊκά εφόδια και τις δεξιότητες των τελειόφοιτων μας για την περαιτέρω ακαδημαϊκή, ερευνητική ή επαγγελματική τους πορεία.”

Ακολουθούν φωτογραφίες από τα εγκαίνια της έκθεσης και την τελετή βράβευσης των αριστούχων τελιοφοίτων.

Ετήσια έκθεση αποφοίτων και τελετή βράβευσης αριστούχων φοιτητών

3ο έτος:

• Φράγκου Χαραλαμπία (Κατεύθυνση Γραφιστικής)
  • Μιχάλης Κοντονικόλα (Κατεύθυνση Πολυμέσων)

2ο έτος:

• Θεοδοσίου Σάββας (Κατεύθυνση Γραφιστικής)
  • Μιτσέας Γιώργος (Κατεύθυνση Πολυμέσων)

1ο έτος:

• Παπαιακώβου Ευριδίκη (Κατεύθυνση Γραφιστικής)
  • Μιχαήλ Ήσα Αμαλία (Κατεύθυνση Πολυμέσων)