Διεθνείς διακρίσεις για ταινία animation από φοιτητή του ΤΕΠΑΚ

Το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι η ταινία Brainwatch που δημιούργησε ο Αντώνης Θεοδοσίου, τριτοετής φοιτητής με κατεύθυνση τα πολυμέσα, κατά τη διάρκεια του δεύτερου έτους των σπουδών του, έλαβε δύο διακρίσεις σε διεθνή φεστιβάλ animation, σε διάστημα ενός μήνα:

Στις 3 Νοεμβρίου 2019, η ταινία τιμήθηκε με εύφημο μνεία στο διεθνές φεστιβάλ animation της Πάφου, The Animattikon Project, το οποίο διεξήχθη από τις 26 Οκτωβρίου μέχρι τις 3 Νοεμβρίου. Την κριτική επιτροπή αποτελούσαν οι σκηνοθέτες και animator Γιώργος Νικόπουλος (από Ελλάδα) και Thomas Kunstler (από Ιταλία) οι οποίοι αποφάσισαν να τιμήσουν την ταινία για την σύντομη και πολύ έξυπνη απόδοση της κεντρικής της ιδέας.

Παράλληλα, η ταινία έχει επιλεγεί για να προβληθεί στο διεθνές φεστιβάλ animation Anilogue της Βουδαπέστης που θα λάβει χώρα από τις 27 Νοεμβρίου μέχρι την 1η Δεκεμβρίου, στο πρόγραμμα Extra Short Shorts.

Η ταινία έχει δημιουργηθεί με την τεχνική του stop motion, περιλαμβάνει στοιχεία pixilation και timelapse και έχει διάρκεια ενάμιση λεπτού. Πρόκειται για μια κωμική απόδοση της ιδέας της πλύσης εγκεφάλου. Παρουσιάζει ένα εγκέφαλο που υπόκειται τον διαρκή έλεγχο δύο χεριών με κίτρινα γάντια τα οποία τον υποβάλλουν σε κωμικοτραγικές εκδοχές καταπίεσης.

Διεθνείς διακρίσεις για ταινία animation από φοιτητή του ΤΕΠΑΚ