A visionary path to a regenerative future: Living Building Challenge 4.0, from possible to scalable

Αμφιθέατρο 1, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος

12 Φεβρουαρίου 2020       18:00 -

Πρόσκληση/ Invitation

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου σας προσκαλεί στην εκδήλωση «A visionary path to a regenerative future. Living Building Challenge 4.0. From possible to scalable» με καλεσμένους ομιλητές τον Carlo Battisti (President, Living Future), Martin Brown (Sustainability Provocateur, Fairsnape) και Οδυσσέα Κοντοβούρκη (Επ. Καθηγητής Αρχιτεκτονικής, Πανεπιστήμιο Κύπρου).

Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 2020. Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, Αμφιθέατρο 1.

Το Living Building Challenge (LBC) είναι το πιο αυστηρό πρότυπο για πράσινα κτίρια παγκοσμίως. Τα Living Buildings σπρώχνουν τον σχεδιασμό και την βιομηχανία προς net-zero ή net-positive energy κτίρια, χωρίς τοξικούς ρύπους και χαμηλότερα ενεργειακά αποτυπώματα από τα τυπικά εμπορικά κτίρια.  To LBC 4.0 εστιάζεται στην σχέση μεταξύ προσπάθειας και αποτελέσματος. Παρόλο που το LBC 4.0 συνεχίζει την αποστολή του προτύπου με ιδανικούς αλλά και εφικτούς στόχους, εντούτοις αναγνωρίζει ότι οι προκλήσεις δεν είναι παντού οι ίδιες, όπως ούτε και οι ευκαιρίες. Από την άλλη ο αναγεννητικός σχεδιασμός (regenerative design) πρέπει να είναι εφικτός για όλους και παντού. Με το LBC 4.0 το International Living Future Institute δημιούργησε μια μεθοδολογία που εστιάζει στην μεγιστοποίηση των θετικών επιπτώσεων σε σχέση με τον τόπο, την τοπική κοινωνία και την κουλτούρα.

Η εκδήλωση θα είναι στα αγγλικά.

Για αιτήσεις συμμετοχής :

Πρόσκληση/ Invitation

Τετάρτη, 12 Φεβρουαρίου 2020. Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, Αμφιθέατρο 1.

Η εκδήλωση θα είναι στα αγγλικά.

Για αιτήσεις συμμετοχής :

2020-02-12T18:00