12th International Conference on Metadata and Semantics Research, 23-26 October 2018

Δημοτικό Πολιτιστικό Κέντρο "Πάνος Σολομωνίδης"

23 Οκτωβρίου 2018       08:30 - 17:00

Η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνει το 12ο Διεθνές Συνέδριο Μεταδεδομένων και Σημασιολογικής Έρευνας (Metadata and Semantics Research Conference – MTSR’18).

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στις 23-26 Οκτωβρίου 2018 στο Δημοτικό Πολιτιστικό Κέντρο Πάνος Σολομωνίδης στη Λεμεσό.

Πρόκειται για ένα διεθνές διεπιστημονικό συνέδριο στο οποίο συμμετέχουν ακαδημαϊκοί, ερευνητές και επαγγελματίες του κλάδου των μεταδεδομένων, των οντολογιών και της σημασιολογικής έρευνας. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να μοιραστούν τις γνώσεις τους και να ενημερωθούν για τις τελευταίες εξελίξεις στην εφαρμογή σημασιολογικών τεχνολογιών σε διάφορους τύπους πληροφοριακών συστημάτων και εφαρμογών.

Το MTSR διοργανώνεται για πρώτη φορά στην Κύπρο και περιλαμβάνει προσκεκλημένες ομιλίες, παρουσιάσεις, έκθεση αφισών, παρουσιάσεις χορηγών και εξειδικευμένα εργαστήρια με πρακτικές ασκήσεις για τη χρήση σημασιολογικών μεταδεδομένων.

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του συνεδρίου http://www.mtsr-conf.org

Αφίσα Συνεδρίου