Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η ενημερωτική ημερίδα με τίτλο «Κλινικός Συλλογισμός στην Αξιολόγηση Παιδιών με Εγκεφαλική Παράλυση / Συστήματα Ταξινόμησης. Πολυθεματική Προσέγγιση»

Η Ομάδα Παιδιατρικής Φυσιοθεραπείας Κύπρου και το Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης της Σχολής Επιστημών Υγείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργάνωσαν Ημερίδα με θέμα: «Κλινικός Συλλογισμός στην Αξιολόγηση Παιδιών με Εγκεφαλική Παράλυση / Συστήματα Ταξινόμησης. Πολυθεματική Προσέγγιση».

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2019 στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Απεύθυναν χαιρετισμό η Πρόεδρος της ΟΠΦΚ, κυρία Στέλλα Χριστοδούλου και η Αν. Καθηγήτρια Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης και Αν. Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Υγείας ΤΕΠΑΚ, Δρ. Κάκια Πετεινού. Παρουσιάστηκαν ομιλίες με μεγάλη επιτυχία όπως «Κλινικός Συλλογισμός στην Αξιολόγηση Παιδιών με Εγκεφαλική Παράλυση/Συστήματα Ταξινόμησης», από την Δρ. Αντιγόνη Παπαβασιλείου, Παιδονευρολόγο, «Διαδικασία αξιολόγησης για παιδιά με σύνθετες επικοινωνιακές διαταραχές» από την Δρ. Ηλιάδα Πάμπουλου, Λέκτορα στο Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης και την Δρ. Έλενα Θεοδώρου, επίσης Λέκτορα στο Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης του ΤΕΠΑΚ, «Φυσιοθεραπευτική αξιολόγηση σε παιδιά με Εγκεφαλική Παράλυση», από την κυρία Λία Χαραλάμπους, ΜSc Φυσιοθεραπεύτρια, Επιστημονικός Συνεργάτης στο Πρόγραμμα Φυσικοθεραπείας στο Τμήμα Επιστημών Ζωής & Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και «Ταξινόμηση και αξιολόγηση της λειτουργικότητας του άνω άκρου στην Εγκεφαλική Παράλυση» από την Δρ. Παυλίνα Ψυχούλη, Εργοθεραπεύτρια, Υπεύθυνη Προγράμματος Εργοθεραπείας στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Στην ημερίδα παρευρέθηκαν τόσο επαγγελματίες υγείας όπως ιατροί, νοσηλευτές, λογοπαθολόγοι, φυσιοθεραπευτές, φοιτητές και άλλοι επαγγελματίες, όσο και γονείς ατόμων με εγκεφαλική παράλυση.

«TALES OF CYPRUS» A tribute to a bygone era by Constantinos Emmanuelle

Μελέτη rECORD: Μην αργείς! Καταγραφή των Ρευματικών και Μυοσκλετικών παθήσεων στην κοινότητα

3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ψηφιοποίησης Πολιτιστικής Κληρονομιάς - EuroMed 2019