Οι πρόσκοποι του ΤΕΠΑΚ γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης

Φοιτητικά Νέα Φοιτητική Ζωή

Εκδήλωση για να γιορτάσουν την Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης, διοργάνωσαν βαθμοφόροι του Σώματος Προσκόπων Κύπρου και ενεργοί φοιτητές/ριες του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), με τη συμβολή και της Επαρχιακής Εφορίας Προσκόπων Λεμεσού.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη (22/2), στα κεντρικά κτήρια του ΤΕΠΑΚ «Ανδρέας Θεμιστοκλέους» και στόχος της ήταν η ανάδειξη των αρχών και αξιών που πρεσβεύει ο προσκοπισμός.

Όπως κάθε χρόνο στις 22 Φεβρουαρίου, εορτάζεται, ανά το Παγκόσμιο , η Ημέρα Σκέψης, η οποία καθιερώθηκε ως η ημέρα γενεθλίων του Ιδρυτή του Προσκοπισμού, Λόρδου Μπέιντεν-Πάουελ. Είναι μια μέρα, κατά την οποία  ο κάθε πρόσκοπος στρέφει τη σκέψη του σε κάθε άλλον πρόσκοπο και κάθε άνθρωπο σε κάθε γωνιά της γης.

Οι συμμετέχοντες και συμμετέχουσες στην εκδήλωση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τους βαθμοφόρους να δημιουργούν προσκοπικές κατασκευές με ξύλα και σχοινιά και συγκεκριμένα μια πύλη στην είσοδο της εκδήλωσης και μια τραπεζαρία.  Είχαν, επίσης, τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στα προσκοπικά παιχνίδια που οργάνωσαν οι πρόσκοποι που παρευρέθηκαν στην εκδήλωση.

Η προσκοπική κίνηση είναι ένα εθελοντικό κίνημα νέων με πάνω από 57 εκατομμύρια προσκόπους και εθελοντές σε όλο τον κόσμο, όπου κτίζει φιλίες και εμπειρίες ζωής. Η παγκόσμια οργάνωση προσκοπικής κίνησης, καθώς και το κάθε σύστημα σε κάθε χώρα προάγει την προσκοπική μέθοδο που είναι ένα μοναδικό και ουσιαστικό σύστημα, το οποίο εφαρμόζει διάφορα στοιχεία που υποστηρίζονται από τον σκοπό και τις αρχές του Προσκοπισμού και έχει στόχο την ενδυνάμωση των νέων, ώστε να γίνουν ενεργοί πολίτες, να αποκτήσουν δια βίου μάθηση καθώς και δεξιότητες βασισμένες σε κοινές αξίες, εκπαιδεύσεις, στιγμές διασκέδασης και παιχνιδιού.

Οι πρόσκοποι του ΤΕΠΑΚ γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης