Γυναίκες στην Επιστήμη - Μαρία-Ντολόρες Χριστοφή

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για τις γυναίκες στην επιστήμη, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με γνώμονα την ενθάρρυνση των γυναικών και κοριτσιών να ασχοληθούν με τις επιστήμες, παρουσιάζει γυναίκες επιστήμονες που εργοδοτούνται στο Πανεπιστήμιο και την ερευνητική τους δραστηριότητα.

«Πιστεύω πως και τα δυο φύλα έχουν τις ίδιες δυνατότητες στην επιστήμη, φτάνει το ένα φύλο να στηρίζει το άλλο… και ας είναι η ‘επιστήμη’ γένος θηλυκού»

Η Μαρία-Ντολόρες Χριστoφή είναι Ειδικός Επιστήμονας στο Τμήμα Νοσηλευτικής. Συμμετέχει στην διδασκαλία του εργαστηριακού μέρους των μαθημάτων του προπτυχιακού προγράμματος Βιολογία-Βιοχημεία και Μικροβιολογία και Έλεγχος λοιμώξεων. Οι προπτυχιακές σπουδές της επικεντρώθηκαν στον κλάδο της κλινικής βοτανολογίας (BSc, hons, Herbal Medicine: health sciences) και εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας (φυσικοπαθητική, διατροφή) με κλινική άσκηση στο University of Westminster Polyclinic, London και στο College of Naturopathic Medicine London clinic.  Το 2013 αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο του University College of London,  με μεταπτυχιακή ειδίκευση στην αναπαραγωγική βιολογία (MSc Reproductive science and women’s health), όπου παρακολούθησε μαθήματα σε θέματα γυναικολογίας, μαιευτικής, εξωσωματικής γονιμοποίησης και γενετικής.

Ως Ερευνητικός Συνεργάτης έχει συμβάλλει και συμβάλλει σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα κατά καιρούς στο Τμήμα Νοσηλευτικής, σε εργαστηριακό επίπεδο αλλά και σε βιβλιογραφικές έρευνες.  Ως μέρος της μεταπτυχιακής της εκπαίδευσης είχε επιλεγεί να εργαστεί σε ερευνητικό έργο του εργαστηρίου γενετικής στο ‘Royal Veterinary College’ που αφορούσε την ανάλυση γονιδίων συγκεκριμένου ιστού του αναπαραγωγικού συστήματος. Αυτή τη περίοδο συμμετέχει ως μεταπτυχιακός συνεργάτης στο πλαίσιο ερευνητικού ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ με το ακρώνυμο “JOBIS”.

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στη διερεύνηση φυτικών ουσιών με φαρμακευτικές ιδιότητες και την επιρροή τους σε μοριακό επίπεδο αλλά και σε κλινικές περιπτώσεις, μελέτες που αφορούν τον κλάδο γυναικολογίας και την ορμονική επίδραση στο γονιδίομα ζώων.

Ασχολείται με την επικοινωνία της επιστήμης (science communication) και έχει λάβει μέρος στον Παγκύπριο διαγωνισμό ‘Famelab Cyprus 2016’ με τον τίτλο “Designer babies”, όπου κέρδισε το 3ο βραβείο.

«Βιο-ερευνητικό εργαστήριο» (Bio-research laboratory), Τμήμα Νοσηλευτικής

Αυτή τη περίοδο η ερευνητική της δραστηριότητα στο «Βιο-ερευνητικό εργαστήριο» επικεντρώνετε στο πεδίο της μικροβιολογίας σε σχέση με αντιβιοτικούς παράγοντες φυτικής προέλευσης και την χρήση τους σε περιπτώσεις πρώτων βοηθειών και άλλων κλινικών εφαρμογών. Χρησιμοποιούν την μέθοδο Eliza για την ανάλυση βιολογικών δεικτών για σκοπούς κλινικού ερευνητικού προγράμματος στο γνωστικό αντικείμενο «Βιοσυμπεριφορική Έρευνα στη Φροντίδα Βαρέως Πασχόντων».  Επίσης συμμετέχουν στην ανάλυση δειγμάτων κλινικής έρευνας που αφορά τη βελτίωση ζωής σε καρκινοπαθή πληθυσμό.

To «Βιο-ερευνιτικό» εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με άρτια τεχνολογία και παρέχει την δυνατότητα μεγάλου και πολυδύναμου ερευνητικού πεδίου το οποίο μπορεί να συμπεριλάβει θέματα βιοχημείας, κυτταρικής βιολογίας, γενετικής, φαρμακολογίας, μικροβιολογίας και ανοσολογίας.