Εσπερίδα Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου με θέμα: «Πρακτική Άσκησης και τρόποι διασύνδεσης με την αγορά εργασίας»

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018 εσπερίδα ενημέρωσης του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου που απευθυνόταν σε προπτυχιακούς φοιτητές και αφορούσε την Πρακτική Άσκηση και τους τρόπους διασύνδεσης του Τμήματος ΕΣΔ με την αγορά εργασίας.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση απεύθυναν το μέλος του Συμβουλίου ΤΕΠΑΚ  κος Τάκης Γαβριηλίδης, ο Πρόεδρος του Τμήματος ΕΣΔ Αν. Καθηγητής Νικόλας Τσαπατσούλης, και ο Επιστημονικά υπεύθυνος του μαθήματος (ΕΣΔ 409) Επίκουρος Καθηγητής Διονύσης Πάνος.

Οι ομιλούντες αναφέρθηκαν στην σημασία της εκδήλωσης αφού όπως τόνισαν «σηματοδοτείτε η μελλοντική πορεία των φοιτητών τόσο κατά την διάρκεια της ακαδημαϊκής τους φοίτησης στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου όσο και στην μετέπειτα αποφοίτηση τους και ένταξη τους στην αγορά εργασίας».

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης, ανέβηκαν στο βήμα εκπρόσωποι από τον χώρο των ΜΜΕ, και ιδιωτικών εταιρειών με ειδικότητες στην Δημοσιογραφία, Ψηφιακό Μάρκετινγκ, και Τεχνολογίες Διαδικτύου. Οι εκπρόσωποι κα. Δέσποινα Ευσταθίου, (Group Marketing Director, MC Digital Media), Δρ. Κώστας Βενιζέλος, (Αρθρογράφος, Τέως Αρχισυντάκτης του Ομίλου Ο Φιλελεύθερος), και ο κος. Ανδρέας Γεωργίου (Co-Founder & Director, Convertico Media) ανέλυσαν ξεχωριστά τα δεδομένα που επικρατούν σήμερα στους αντίστοιχους επαγγελματικούς τομείς, επισημαίνοντας σε κάθε περίπτωση ότι οι ευκαιρίες που ανοίγονται για τους απόφοιτους του Τμήματος ΕΣΔ είναι εξαιρετικά μεγάλες. Επίσης, ο καθένας περιέγραψε αναλυτικά το εργασιακό και λειτουργικό περιβάλλον του φορέα που εκπροσωπούσε και πρότεινε προς τους φοιτητές τρόπους, για να επωφεληθούν το περισσότερο δυνατόν και να αξιοποιήσουμε στο μέγιστο δυνατό βαθμό, την εμπειρία της Πρακτικής Άσκησης τους στους χώρους αυτούς.

Η εσπερίδα ολοκληρώθηκε με παρουσίαση εμπειριών από την πρακτική άσκηση της περσινής ακαδημαϊκής χρονιάς από τέσσερις τελειόφοιτους φοιτητές του Τμήματος ΕΣΔ κα. Χαρά Βασιλείου, κα Δήμητρα Παύλου, κα. Άνδρη Χρίστου και κο Αδάμο. Σταυρινού. Η ενημέρωση των φοιτητών του Τμήματος ΕΣΔ για την Πρακτική Άσκηση, έγινε από τον συντονιστή του μαθήματος (ΕΣΔ 409) Δρ. Ευριπίδη Αντωνιάδη.