Βραχεία Αλυσίδα Βιολογικών φρούτων και λαχανικών

«Πρωτοποριακή σύμπραξη δημόσιου πανεπιστημίου και τοπικής αγοράς»

Προσκαλούμε όλο το προσωπικό του πανεπιστημίου και όλους τους φοιτητές του στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στις 06 Φεβρουαρίου 2018, 10:00-13:00 όπου θα πωλούνται βιολογικά προϊόντα στο προαύλιο του χώρου Πεύκιος Γεωργιάδης στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ.

Tο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία (CII) και το έργο «ORGANIKO LIFE+» διοργανώνουν την εκδήλωση «Βραχεία Αλυσίδα Βιολογικών φρούτων και λαχανικών» σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Βιοκαλλιεργητών Κύπρου ως συνέχεια της πρώτης εκδήλωσης που διοργανώσαμε στο ΤΕΠΑΚ τον περασμένο Μάρτη 2017. Το εν λόγω σύστημα βραχείας αλυσίδας εφαρμόζεται για πρώτη φορά σε Κυπριακό Πανεπιστήμιο. Όλα τα έσοδα από τα προϊόντα διαχειρίζονται απευθείας από τους παραγωγούς που έχουν κατεβάσει τις τιμές τους σε τιμές συμβατικών προϊόντων για υποστήριξη της προώθησης. Ο όρος βραχεία αλυσίδα αναφέρεται στην ελαχιστοποίηση του αριθμού μεσαζόντων κατά την εμπορία προϊόντων, όπου στην αλυσίδα εφοδιασμού μπορεί να παρεμβάλλεται ένας ή κανένας ενδιάμεσος κρίκος μεταξύ παραγωγού και καταναλωτή.

1. Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο εκστρατείας του Διεθνούς Ινστιτούτου Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία για την ενημέρωση του κοινού σχετικά με μείζονα θέματα δημόσιας υγείας, όπως η διατροφή.
  2. Συγκεκριμένα, η εκδηλωση αποσκοπεί στην προώθηση της υγιεινής διατροφής και γενικότερα ενός υγιεινού τρόπου ζωής, μέσω μεγαλύτερης κατανάλωσης φρούτων και λαχανικών, και ειδικότερα βιολογικών φρούτων και λαχανικών.

Το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία αποτελεί από την ίδρυσή του το 2004, το πρώτο ερευνητικό ίδρυμα στην Κύπρο που ασχολήθηκε αποκλειστικά με θέματα δημόσιας και περιβαλλοντικής υγείας και πλέον επιδεικνύει την 14‐ετή παρουσία του στα ακαδημαϊκά και ερευνητικά δρώμενα της Κύπρου, μέσω της προσφοράς επιτυχημένων μεταπτυχιακών και διδακτορικών προγραμμάτων, τη διενέργεια πληθυσμιακών μελετών και την προσφορά του στην κοινωνία σε θέματα δημόσιας υγείας.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Ινστιτούτου θα βρείτε εδώ www.cut.ac.cy/cii

Για περισσότερες πληροφορίες απευνθυνθείτε στην κα. Κική Χαιραλλά στο 25002246.