Διεθνής Γραφιστική διάκριση για το νέο λογότυπο του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Ανάμεσα σε 515 συμμετοχές από 39 χώρες διακρίθηκε με το βραβείο «Award of Excellence» στην κατηγορία ‘επανασχεδιασμός λογότυπου’ της WOLDA (Worldwide Logo Design Annual) το νέο λογότυπο του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου το οποίο υιοθετήθηκε τον Ιανουάριο του 2017 μετά από πολύχρονες διαδικασίες και σχεδιαστή τον καθηγητή του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών, του ΤΕΠΑΚ Ευριπίδη Ζαντίδη.

Το νέο λογότυπο εκπέμπει με σαφήνεια τις αρχές, τις αξίες και τη φιλοσοφία του Πανεπιστημίου, και εγγυάται οπτική συνοχή, ευελιξία και προσαρμογή σε όλες τις εφαρμογές και όλα τα μέσα, χωρίς περιορισμούς.

Διατηρώντας την Κτίση στον πυρήνα του, από παράσταση ψηφιδωτού σε οικεία στο αρχαίο Κούριο που ανάγεται στις αρχές του 5ου μ. Χ. αιώνα, στο λογότυπο χρησιμοποιείται αφαιρετικά το εργαλείο μέτρησης που κρατά στο χέρι η Κτίσης, δημιουργώντας δυο εξωστρεφείς, απόλυτα συμμετρικές αγκύλες, με επιδιωκόμενο  ως επιστέγασμα, την ακαδημαϊκότητα.

Τα βασικά χαρακτηριστικά του νέου λογοτύπου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου είναι λιτή και ευδιάκριτη φόρμα, με έμφαση στη διαχρονικότητα, τη λειτουργικότητα, τη διαφορετικότητα και ποικιλομορφία, την άμεση αναγνώριση και επικοινωνία με σαφή μηνύματα.

Το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών παρέχει εξειδικευμένη επιστημονική γνώση και άρτια κατάρτιση, μέσα από ένα πρίσμα διεπιστημονικής προσέγγισης με γνώμονες τη δημιουργικότητα, την κριτική σκέψη, την αισθητική και την εξειδίκευση σε σύγχρονες τεχνολογικές δεξιότητες σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο.

Στον ίδιο διαγωνισμό με το βραβείο «Award of Excellence» στην κατηγορία ‘νέα λογότυπα’ διακρίνεται και η καθηγήτρια Ασπασία Παπαδήμα του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών με το σχεδιασμό του λογότυπου της συμβουλευτικής επιχείρησης Dreamyard που δραστηριοποιείται στη Μύκονο.

Ο Wolda είναι ένας ετήσιος διαγωνισμός για λογότυπους και σχεδιασμό εταιρικής ταυτότητας που υποστηρίζεται από περισσότερους από 100 οργανισμούς σχεδιασμού σε όλο τον κόσμο. Σκοπός της διοργάνωσης είναι να τιμήσει τις καλύτερες δουλειές σχεδιασμού σε αυτές τις 2 θεματικές και χαρακτηρίζεται από ισχυρό διαγωνιστικό ανταγωνισμό, υψηλό κύρος και ποιότητα σχεδιασμού. Όλα τα βραβευθέντα λογότυπα και επιπρόσθετες πληροφορίες υπάρχουν στην ιστοσελίδα του οργανισμού www.wolda.org.