Εκδήλωση Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΤΕΠΑΚ

Η Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε διήμερο εκδηλώσεων, την Παρασκευή 1η και το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2017, παρουσιάζοντας θέματα που συνδέονται άμεσα με τα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται στα μεταπτυχιακά της προγράμματα.

Στις ανοιχτές διαλέξεις της Παρασκευής, προσκεκλημένοι ομιλητές ήταν οι Θοδωρής Τσογγίδης, digital product manager και Παντελής Διαμαντίδης, sound artist.

Ο Θοδωρής Τσογγίδης πρόβαλε τον ψηφιακό σχεδιασμό προϊόντων (digital product design) σε smartphone εφαρμογές - μέσα από επιτυχημένα παραδείγματα προσωπικής του δουλειάς - θέτοντας προβληματισμούς για τη σχέση και την ισορροπία μεταξύ του καλαίσθητου ντιζάιν, της ευχρηστίας και της εμπειρίας του χρήστη.

Ο Παντελής Διαμαντίδης μέσα από μια αφηγηματική περιπλάνηση στο καλλιτεχνικό του έργο, ανέδειξε τη διάδραση της τέχνης με τις σύγχρονες τεχνολογίες και τον ενεργό ρόλο του θεατή/ κοινωνού στο εκάστοτε έργο τέχνης.

Μετά την ολοκλήρωση των διαλέξεων, παρουσιάστηκαν οι στόχοι και βασικές πληροφορίες και για τα μεταπτυχιακά προγράμματα της Σχολής:

• MSc Σχεδιασμός & Ανάπτυξη Ηλεκτρονικών Παιγνιδιών & Διαδραστικών Τεχνολογιών
  • ΜΑ Διαδραστικά Πολυμέσα
  • ΜΑ Γραφιστική Επικοινωνία
  • ΜΑ Ιστορία & Θεωρία της Τέχνης.

Στο ολοήμερο εργαστήριο του  Σαββάτου, ο Θοδωρής Τσογγίδης εμβάθυνε ακόμα περισσότερο στον ψηφιακό σχεδιασμό προϊόντων, από την οργάνωση στον τελικό σχεδιασμό, τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο.

Όσοι παρευρέθηκαν στην επιτυχημένη αυτή εκδήλωση είχαν την ευκαιρία να αποκομίσουν σημαντικές πληροφορίες και τεχνογνωσία για το διαδραστικό σχεδιασμό εφαρμογών (applications), αλλά, και για τη χρήση/ αλληλεπίδραση της τεχνολογίας στη σύγχρονη τέχνη.