Περιβάλλον και Υγεία σε Αστικά Κέντρα: Προκλήσεις και Ευκαιρίες

Ολοκληρώθηκε την Τρίτη 5 Ιουλίου το δεύτερο μέρος του συμποσίου με θέμα τις προκλήσεις και τις ευκαιρίες σχετικά με το περιβάλλον και την υγεία σε αστικά κέντρα με κλειστές για το κοινό συζητήσεις στο χώρο του Διεθνούς Ινστιτούτου Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στη Λεμεσό. Το πρώτο μέρος του συμποσίου πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα (4/7) με μια ανοιχτή για το κοινό εκδήλωση στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ. Στις συζητήσεις της Τρίτης παραβρέθηκαν εκπρόσωποι του Δήμου Λεμεσού, και μια διεπιστημονική ομάδα από ακαδημαϊκούς και ερευνητές πανεπιστημίων και ερευνητικών ιδρυμάτων. Από τις συζητήσεις αναδείχθηκαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η πόλη της Λεμεσού σε σχέση με το φυσικό περιβάλλον και την προώθηση της υγείας των πολιτών. Αποτέλεσμα των συνομιλιών είναι η δημιουργία ενός δικτύου εμπειρογνωμόνων για την προώθηση της έρευνας στην πόλη που θα αφορά όλους του παράγοντες που καθορίζουν την υγεία από το φυσικό περιβάλλον μέχρι τις κοινωνικοοικονομικές συνθήκες και ορίστηκαν τα επόμενα βήματα συνεργασίας.

Το συμπόσιο ξεκίνησε την Δευτέρα 4 Ιουλίου με εκδήλωση ανοιχτή για το κοινό με εισηγητές από το Δήμο Λεμεσού, το ΤΕΠΑΚ, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) και το Ινστιτούτο Κύπρου. Το συμπόσιο συνδιοργανώθηκε από το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του ΤΕΠΑΚ και το Δήμο Λεμεσού.

Την εκδήλωση άνοιξε ο Καθηγητής κ. Ανδρέας Αναγιωτός, Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, που ανέδειξε τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ ΤΕΠΑΚ και ΑΠΘ αλλά και των ερευνητικών φορέων με την τοπική κοινωνία. Ακολούθησε χαιρετισμός του Δημάρχου Λεμεσού κ. Ανδρέα Χρίστου και παρουσίαση από την κα. Κοραλία Μασούρα εκ μέρους του Δήμου σχετικά με την εφαρμογή του σχεδίου μείωσης του κυκλοφοριακού και την οργάνωση του παραθαλάσσιου κέντρου στην πόλη της Λεμεσού.

Θέματα σχετικά με την ατμοσφαιρική ρύπανση στην Θεσσαλονίκη, την αξιολόγηση και παρακολούθηση της ποιότητας του αέρα στην Λεμεσό συζητήθηκαν από την κ. Κωνσταντινή Σαμαρά, καθηγήτρια του τμήματος Χημείας του ΑΠΘ και τον κ. Διόφαντο Χατζημιτσή, καθηγητή του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής και Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του ΤΕΠΑΚ. Ενώ η καθηγήτρια κ. Δήμητρα Βουτσά παρουσίασε επί θεμάτων ποιότητας πόσιμου νερού και την αξιολόγηση της ρύπανσης στον Θερμαϊκό κόλπο. Αντίστοιχα, από το ΤΕΠΑΚ ο Δρ. Πέτρος Σάββα παρουσίασε πρόσφατα δεδομένα σχετικά με τη διερεύνηση της θαλάσσιας ρύπανσης στο παραλιακό μέτωπο της Λεμεσού. Θέμα το οποίο απασχόλησε και το κοινό στη συζήτηση που ακολούθησε. Ο αναπληρωτής καθηγητής κ. Δημοσθένης Σαρηγιάννης αναφέρθηκε στις μελέτες που γίνονται στην Θεσσαλονίκη για την καταγραφή του εκθεσιώματος (exposome), δηλαδή του συνόλου των περιβαλλοντικών και άλλων εκθέσεων του πληθυσμού.

Στο τελευταίο μέρος της εκδήλωσης, ο αναπληρωτής καθηγητής του ΤΕΠΑΚ κ. Νίκος Μίτλεττον αναφέρθηκε σε μια άλλη πτυχή που αφορά στην ποιότητα ζωής σε αστικές περιοχές και στην ανάπτυξη κοινοτικών δεικτών κοινωνικοοικονομικού μειονεκτήματος στην Κύπρο. Εκ μέρους του Ινστιτούτου Κύπρου ο καθηγητής κ. Ευριπίδης Στεφάνου συζήτησε τις εκθέσεις σε φθαλικούς εστέρες, δισφαινόλη Α, παραβένια και οργανοφωσφορικές ενώσεις στην κοορτή «ΡΕΑ» στην Κρήτη. Η εκδήλωση έκλεισε με την ομιλία της λέκτορος Μαρίας Αντωνίου από το ΤΕΠΑΚ σχετικά με τους τρόπους μείωσης της τοξικότητας που προκαλεί η παρουσία χλωριωμένης οργανικής ύλης στις πισίνες.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στο Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο τηλέφωνο 25002398.