1st Euro-Mediterranean Conference and Exhibition 2016

Συνέδρια

Ενημερώνεστε ότι στις 14-16 Απριλίου 2016 διοργανώνεται στη Λεμεσό το 1st Euro-Mediterranean Conference and Exhibition 2016.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι συν-διοργανωτής (από κοινού με το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Μετσόβιο Πολυτεχνείο) στο συνέδριο που θα πραγματοποιηθεί στην πόλη μας, στο οποίο θα συμμετάσχει ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης κ. Φώτης Παναγίδης ως keynote speaker και ως Chairperson ο κ. Σώτος Βοσκαρίδης, Ανώτερος Λέκτορας στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής.  Το συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα του προέδρου της ΚΔ, του Δήμου Λεμεσού, του Υπουργείου Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού, του ΕΒΕΛ, του ΚΟΤ και γενικά προβλέπεται να συμμετέχουν 121 οργανισμοί από 26 χώρες.

Το Πανεπιστήμιο μας θα διατηρεί περίπτερο στο χώρο της έκθεσης και επιπλέον θα μπορούν να συμμετάσχουν στις εργασίες του συνεδρίου Aκαδημαϊκοί των οποίων η έρευνα σχετίζεται με τα θέματα αστικής και γαλάζιας ανάπτυξης και αειφορίας. Συγκεκριμένα οι θεματικές των επιστημονικών συνεδριών αφορούν την αστική ανάπτυξη και σχεδιασμό, τη διαχείριση ενέργειας και αποβλήτων και τη γαλάζια ανάπτυξη.

Η συμμετοχή του Πανεπιστημίου στο πιο πάνω συνέδριο είναι σημαντική πρώτιστα λόγω θεματικής του συνεδρίου, δεύτερον λόγω της παρουσίας εταίρων από την περιοχή της  Μεσογείου και τρίτον γιατί το Πανεπιστήμιο συμμετέχει ως ο κατεξοχήν αρμόδιος φορέας για θέματα έρευνας και ανάπτυξης της Λεμεσού.