Η σημασία του να μαθαίνει κανείς γλώσσες

Στις 24 Ιανουαρίου 2019, η δρ Σαλώμη Παπαδήμα-Σοφοκλέους, Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, προσκλήθηκε να επισκεφθεί την ιδιωτική σχολή Heritage Λεμεσού (Heritage Private School Limassol) και έδωσε μια διάλεξη σχετικά με τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών. Τη διάλεξη παρακολούθησαν μαθητές και καθηγητές της σχολής.

Η διάλεξη ήταν μέρος του διήμερου δραστηριοτήτων ενός προγράμματος Erasmus + Language. Κατά τη διάρκεια αυτών των 2 ημερών, το σχολείο φιλοξένησε τους εταίρους του από τη Νορβηγία, τη Δανία, την Ισπανία και την Κροατία. Ο στόχος του έργου, το οποίο ονομάζεται Travel'n'share, είναι η κάθε χώρα-εταίρος να επισκεφθεί κάθε άλλη συμμετέχουσα χώρα και να  λάβει μέρος σε παρακολουθήσεις μαθημάτων, διαλέξεις και εργαστήρια, καθώς επίσης και να κάνει συγκρίσεις σχετικά με τις διάφορες μεθοδολογίες διδασκαλίας που χρησιμοποιούνται στη διδασκαλία γλωσσών σε διάφορες χώρες.

Η Δρ Παπαδήμα-Σοφοκλέους μίλησε για το πώς μπορεί κανείς να επιτύχει την προσωπική ευτυχία και επαγγελματική επιτυχία μέσα από την εκμάθηση γλωσσών. Ακολούθως, εμβάθυνε μέσα από εποικοδομητική συζήτηση στο καίριο ερώτημα εάν οι άνθρωποι θα πρέπει ή όχι να διδάσκονται και να μαθαίνουν γλώσσες.  Διερεύνησε τα οφέλη της πολυγλωσσίας και της πολυπολιτισμικότητας / διαπολιτισμικότητας στις ζωές των ανθρώπων και τις επαγγελματικές τους δραστηριότητες και έδωσε παραδείγματα από τη ζωή και την καριέρα της καθώς και από τη ζωή άλλων ανθρώπων. Συγκεκριμένα, ανέφερε ότι η εκμάθηση μιας γλώσσας δεν είναι πιο δύσκολη από την εκμάθηση οποιουδήποτε άλλου πράγματος στη ζωή. Κάθε τι που μαθαίνει κανείς χρειάζεται χρόνο, προσπάθεια, κίνητρο και ενθουσιασμό. Τόνισε τη σημασία της μητρικής γλώσσας ως βάση για καλή επικοινωνία, αυτογνωσία, αυτοεκτίμηση και αυτοσεβασμό, αλλά και ως σκαλοπάτι για εκμάθηση άλλων γλωσσών. Παρουσίασε  διάφορους λόγους για τους οποίους η εκμάθηση γλωσσών είναι σημαντική και απαραίτητη, όπως οι μεταφερόμενες δεξιότητες που αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της εκμάθησης μιας γλώσσας  (δεξιότητες επικοινωνίας, αύξηση της εγκεφαλικής ικανότητας, βελτίωση των αναλυτικών δεξιοτήτων, αύξηση της ικανότητας επίλυσης προβλημάτων, δημιουργικότητα κ.λπ.).

Κλείνοντας, η Δρ Παπαδήμα μίλησε για τα οφέλη της γνώσης γλωσσών σε τομείς όπως η μελέτη και η έρευνα, καθώς είναι ευρέως αποδεκτό  ότι ανοίγει δρόμους και δημιουργεί ευκαιρίες, μέσα από τις οποίες μπορεί κανείς,  να ταξιδέψει  και να συναντήσει άλλους ανθρώπους και κουλτούρες. Επίσης, ενισχύει το αίσθημα για τη δημιουργία θετικών στάσεων και τη μείωση των προκαταλήψεων προς άτομα διαφορετικά, για την ανάπτυξη της ανεκτικότητας, την πολιτιστική πολυμορφία και τον σεβασμό προς τους άλλους ανθρώπους και την ενίσχυση του αυτοσεβασμού και της υπερηφάνειας. Συμπερασματικά, αναφέρθηκε σε μια ρουμανική γιαγιά που είπε κάποτε στα εγγόνια της:

"Όσο περισσότερες γλώσσες μαθαίνετε

Τόσο περισσότερες ζωές θα ζήσετε."