Παρουσίαση Ερευνητικού Έργου «DELIVER»

Πραγματοποιήθηκε στις 20/11/2018 στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, με μεγάλη επιτυχία, η εκδήλωση για την έναρξη του ερευνητικού έργου Deliver. Το έργο συντονίζει η εταιρεία Golden Donkeys Farm, σε συνεργασία με τους ερευνητικούς φορείς: Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Το Έργο ENTERPRISES/0916/0083 – DELIVER συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και την Κυπριακή Δημοκρατία μέσω του Ιδρύματος Προώθησης Έρευνας.

Χαιρετισμούς απηύθυναν εκ μέρους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου ο Επ. Καθηγητής Φώτης Παπαδήμας ως συντονιστής της ερευνητικής ομάδας του Εργαστηρίου Επιστήμης και Τεχνολογίας Γάλακτος και Προϊόντων, ο Αν. Καθηγητής Δημήτρης Τσάλτας εκ μέρους του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ και ο κ. Πιερής Γεωργιάδης εκ μέρους της εταιρείας Golden Donkeys Farm.

Ο στόχος του Deliver είναι η παραγωγή σκόνης γαϊδουρινού γάλακτος με ήπιες μεθόδους επεξεργασίας (minimal processing), εναλλακτικές των θερμικών επεξεργασιών, για την δημιουργία ενός προϊόντος ουσιαστικά βελτιωμένου ως προς την βιοδραστική του ικανότητα.

Το ερευνητικό έργο παρουσίασαν η μεταδιδακτορική συνεργάτιδα του ΤΕΠΑΚ Δρ Μαρία Ασπρή και ο Επ.Καθηγητής Απόστολος Ζαραβίνος από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Παρουσιάσεις επίσης έγιναν από τον υποψήφιο διδάκτορα του τμήματος Γεωπονικών Επιστημών Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων, ΤΕΠΑΚ κ. Παναγιώτη Μουσικό με θέμα την χρήση γαϊδουρινού γάλακτος για παραγωγή λειτουργικού ροφήματος εμπλουτισμένου με προβιοτικά καθώς και από τον Ηλία Χατζηηλία, Λέκτορα στο Τμήμα Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού, ΤΕΠΑΚ με θέμα τις καλές πρακτικές και προοπτικές για την καινοτομία  σε μικρομεσαία επιχείρηση στον αγροδιατροφικό τομέα.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον φοιτητές, ακαδημαϊκοί, και κοινό που ενδιαφέρεται για το γαϊδουρινό γάλα και τις ιδιότητες του.

Για περισσότερες πληροφορίες

Φώτης Παπαδήμας