Εξωστρέφεια, αγάπη και αποφασιστικότητα για το ΤΕΠΑΚ, δηλώνει ο νέος Πρόεδρος του Συμβουλίου

Υψηλούς στόχους για την παραπέρα πορεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, θέτει ο νέος Πρόεδρος του Συμβουλίου του, Δρ.Πανίκος Φιλίππου, ο οποίος δηλώνει πως εργαστεί με ζήλο, αποφασιστικότητα, αγάπη και κυρίως εξωστρέφεια, για το καλό του Πανεπιστημίου και των φοιτητών.

Μια μέρα μετά την απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου για διορισμό του στη θέση του Προέδρου του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, σε αντικατάσταση του παραιτηθέντος Προέδρου, ο Δρ.Πανίκος Φιλίππου μίλησε στο ΚΥΠΕ για τους στόχους, τις επιδιώξεις αλλά και τις προκλήσεις που καλείται να διαχειριστεί.

Ευχαριστώντας τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας αλλά και τη Σύγκλητο που εισηγήθηκε το διορισμό του και υποδεικνύοντας πως ο ίδιος είναι μέλος του Συμβουλίου τα τελευταία δυο χρόνια, ανέφερε πως "θα εργαστώ με ζήλο, αποφασιστικότητα και κυρίως με εξωστρέφεια και εντιμότητα, για να αναδείξω το Πανεπιστήμιο μας σε ακόμα πιο ψηλά επίπεδα".

Το ΤΕΠΑΚ, σημειώνει, έχει καταφέρει να διακριθεί παγκοσμίως μέσα σε μόλις δέκα χρόνια λειτουργίας και υπενθύμισε πως, μεταξύ άλλων, έχει συμπεριληφθεί στη λίστα με τα 401-500 κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, κατατάχθηκε στην 202η θέση από τα κορυφαία 354 ευρωπαϊκά πανεπιστήμια και στην 16η θέση ανάμεσα στα μικρά κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου.

Στόχος μου, συνεχίζει ο Δρ.Φιλίππου, είναι μια εξωστρεφής πορεία του ΤΕΠΑΚ, με περαιτέρω ανάδειξη του έργου που επιτελεί, ώστε ο κόσμος να αντιληφθεί πως το Πανεπιστήμιο έχει ξεπεράσει τις "παλιές αμαρτίες" και πλέον κοιτάζει μπροστά σε ένα ελπιδοφόρο μέλλον.

"Προσδοκούμε όπως ο κόσμος αγκαλιάσει με αγάπη το Πανεπιστήμιο μας και να δει ότι έχουμε φτάσει σε πολύ υψηλά σκαλοπάτια", συμπλήρωσε.

Επιπρόσθετα, στους στόχους του νέου Προέδρου, περιλαμβάνεται η καλύτερη διαχείριση των οικονομικών του Πανεπιστημίου και η καλύτερη κατανομή κονδυλίων "ώστε να μην υπάρχουν αχρησιμοποίητα κονδύλια, αλλά και διεκδίκηση νέων κονδυλίων και προσέλκυση νέων πόρων και δωρεών".

Στο πλαίσιο της καλύτερης διαχείρισης των οικονομικών, ο Δρ.Φιλίππου σημειώνει πως "θα πρέπει να απαλλαγούμε από κτίρια με υπερβολικά ενοίκια και να γίνουν νέες ρυθμίσεις, με απώτερο σκοπό τα αποκτήσουμε τα δικά μας, ιδιόκτητα κτίρια".

Σημαντική κρίνεται επίσης, για τον ίδιο, η αγαστή συνεργασία με τη Σύγκλητο, την ακαδημαϊκή κοινότητα, τις συντεχνίες, το Δήμο Λεμεσού, το ΕΒΕΛ, το Σωματείο Φίλων του ΤΕΠΑΚ, το Συνεργατικό Ταμιευτήριο Λεμεσού, αλλά και την Μητρόπολη Λεμεσού, η οποία όπως υπογραμμίζει, συνεχίζει να προσφέρει καθημερινά, 700 περίπου γεύματα σε άπορους φοιτητές και να στηρίζει το Πανεπιστήμιο με ετήσιες υποτροφίες.

Οι φοιτητές μας, κατέληξε στη δήλωση του ο Δρ.Φιλίππου, είναι οι μελλοντικοί επιστήμονες της κοινωνίας μας και ταυτόχρονα οι μελλοντικοί πρεσβευτές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου "και πρέπει να τους δώσουμε την ανάλογη προσοχή, δημιουργώντας γι αυτούς τις συνθήκες που αρμόζουν σε ένα ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο".

Ο διορισμός του Δρ.Πανίκου Φιλίππου στη θέση του Προέδρου του Πρυτανικού Συμβουλίου - μέχρι τις 12 Ιανουαρίου 2019 - θα ανακοινωθεί την Παρασκευή στην επίσημη εφημερίδα της Δημοκρατίας.