Καλοκαιρινός όμιλος για μαθητές δημοτικού και γυμνασίου (17-21 ιουλιου 2017)

Η ερευνητική ομάδα Νέα Μέσα, Νόηση, και Μάθηση [Media, Cognition & Learning Research Group] του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου [ΤΕΠΑΚ] διοργανώνει καλοκαιρινό όμιλο για μαθητές που έχουν ολοκληρώσει κατά τη φετινή σχολική χρονιά την Ε΄-Στ΄ Δημοτικού και Α΄-Β΄ Γυμνασίου.

Ο καλοκαιρινός όμιλος θα είναι διάρκειας μιας βδομάδας και θα λειτουργήσει από τη Δευτέρα, 17/7/2017, μέχρι και την Παρασκευή, 21/7/2017, από τις 8:00 π.μ. μέχρι τις 2:00 μ.μ. Στο πλαίσιο του ομίλου οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στη Λεμεσό. Οι δραστηριότητες του ομίλου θα επικεντρωθούν σε θέματα ψηφιακής μάθησης και επικοινωνίας.

Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν χρειάζεται να είναι παρόντες καθ’ όλη τη διάρκεια της λειτουργίας του καλοκαιρινού ομίλου, ώστε να διασφαλίζεται η συνεχής και συστηματική επαφή τους με τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες που θα διεξαχθούν. Στους μαθητές που θ’ ανταποκριθούν με επιτυχία στις απαιτήσεις του καλοκαιρινού ομίλου θα δοθεί σχετικό πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όσους μαθητές ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν όπως συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση συμμετοχής μέχρι και τις 30/6/2017 και να την αποστείλουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο mcl.cyprus@gmail.com ή μέσω φαξ στο 25002695. Ο καλοκαιρινός όμιλος θα φιλοξενήσει 20 συνολικά μαθητές και για την επιλογή των μαθητών θα ακολουθηθεί σειρά προτεραιότητας.

Όσοι μαθητές επιλεγούν θα κληθούν να πληρώσουν ένα τέλος εγγραφής 45 ευρώ. Στο τέλος εγγραφής συμπεριλαμβάνεται και η παροχή κολατσιού κατά το πρωινό διάλειμμα. Οι μαθητές θα πρέπει να διευθετήσουν το δικό τους τρόπο μεταφοράς προς και από το σημείο συνάντησης που θα είναι μπροστά από το Δημαρχείο Λεμεσού.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και την αίτηση συμμετοχής για τον καλοκαιρινό όμιλο μπορείτε να βρείτε στην ακόλουθη ιστοσελίδα: