€500,000 σε χρηματοδότηση από το Climate-KIC προς την Κύπρο για το 2017

Ερευνητικά Νέα

Το δίκτυο εταίρων του Climate-KIC στην Κύπρο, και το οποίο αποτελείται από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), τη Chrysalis LEAP και το Ενεργειακό Γραφείο Κυπρίων Πολιτών, εξασφάλισε για το 2017 χρηματοδότηση ύψους €500,000 για 8 δράσεις εκπαίδευσης, καινοτομίας και επιχειρηματικότητας στον τομέα της πράσινης ανάπτυξης.

Το Climate-KIC (www.climate-kic.org) είναι μια από τις Κοινότητες Γνώσης και Καινοτομίας που δημιουργήθηκε το 2010, και από το 2016, η Κύπρος αποτελεί πλήρως μέρος της εν λόγω κοινότητας. Το Climate-KIC ιδρύθηκε από το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο Καινοτομίας και Τεχνολογίας – EIT (http://eit.europa.eu), το ευρωπαϊκό όργανο υπεύθυνο για τη δημιουργία βιώσιμης ευρωπαϊκής ανάπτυξης που παράλληλα ασχολείται και με τις παγκόσμιες προκλήσεις της εποχής μας.

Ενδεικτικά, τον Ιούλιο, το ΤΕΠΑΚ έχει αναλάβει την διοργάνωση του μεγαλύτερου θερινού εκπαιδευτικού προγράμματος κλιματικής καινοτομίας και επιχειρηματικότητας («The Journey») και θα φιλοξενήσει 40 ευρωπαίους μεταπτυχιακούς και τελειόφοιτους φοιτητές και νέους επαγγελματίες από όλο τον κόσμο. Τα εν λόγω άτομα θα εκπαιδευτούν από καθηγητές του ΤΕΠΑΚ, συνεργάτες του τοπικού δικτύου και ειδικούς εμπειρογνώμονες από Αγγλία και Ολλανδία.

Παράλληλα, η Chrysalis LEAP με στρατηγικό εταίρο την PwC, θα διοργανώσει το ClimateLaunchpad, τον μεγαλύτερο διαγωνισμό επιχειρηματικών ιδεών στον τομέα της πράσινης ανάπτυξης παγκοσμίως. Μέσω του διαγωνισμού, οι ομάδες που έχουν επιλεγεί, θα περάσουν από ένα εντατικό διήμερο “bootcamp” και εκπαιδευτικά σεμινάρια και θα παρουσιάσουν την ιδέα τους ενώπιον κριτικής επιτροπής, όπου οι 3 καλύτερες θα συμμετάσχουν στο Παγκόσμιο Τελικό.

Πολύ σημαντικό είναι και το γεγονός ότι ο Παγκόσμιος Τελικός του ClimateLaunchpad, που θα διεξαχθεί στις 17 και 18 Οκτωβρίου, θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά στην Κύπρο, φιλοξενώντας στη Λεμεσό πέραν των 500 ατόμων (επιχειρηματίες, επενδυτές, ερευνητές από όλο τον κόσμο). Στον τελικό, που έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, θα συμμετάσχουν πάνω από 100 ομάδες, από 35 και πλέον χώρες.

Η κα. Ανδρούλα Βασιλείου, τέως Επίτροπος Εκπαίδευσης, Πολιτισμού, Πολυγλωσσίας και Νεολαίας ανάφερε: «Ως τέως Επίτροπος υπεύθυνη για το EIT και το Climate-KIC, παρακολουθώ με χαρά και ικανοποίηση τις δραστηριότητες και τις επιτυχίες του δικτύου εταίρων του Climate-KIC στην Κύπρο. Ανοίγονται τεράστιες προοπτικές για δράση και κτίζονται γέφυρες συνεργασίας με όλους όσους ασχολούνται με θέματα κλιματολογικών αλλαγών στην Ευρώπη και διεθνώς. Η Κύπρος σπάζει την απομόνωση της και καθίσταται κέντρο εκπαίδευσης, επιχειρηματικότητας καινοτομίας και ανάπτυξης.»

Κατά τους φθινοπωρινούς μήνες το Ενεργειακό Γραφείο Κυπρίων Πολιτών θα διοργανώσει το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα κινητικότητας «Pioneers into Practice». Μέσω του προγράμματος, νέοι επαγγελματίες (pioneers) θα έχουν την ευκαιρία να εργαστούν για 4-6 εβδομάδες σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα σε μία επιχείρηση ή οργανισμό με τομέα δραστηριοτήτων τις καθαρές τεχνολογίες, ενώ Κυπριακές επιχειρήσεις «οικοδεσπότες» (hosts) θα φιλοξενήσουν pioneers από την Ευρώπη, οι οποίοι θα μοιραστούν μαζί τους τις εμπειρίες και την τεχνογνωσία τους από το εξωτερικό.

Την ίδια περίοδο, η Chrysalis LEAP θα πραγματοποιήσει πρόγραμμα επιτάχυνσης ιδεών (accelerator programme), μέσω του οποίοι ώριμες startups με επιβεβαιωμένο επιχειρηματικό μοντέλο θα μπορέσουν να διεκδικήσουν χρηματοδότηση και περαιτέρω εκπαίδευση και καθοδήγηση.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια του 2017, το ΤΕΠΑΚ θα διεξάγει μελέτη βιωσιμότητας για την μετατροπή της Κύπρου ως κέντρο πράσινης ανάπτυξης, καινοτομίας και επιχειρηματικότητάς στην Μεσόγειο, Βόρειο Αφρική και Μέση Ανατολή και θα δημιουργήσει πλατφόρμα για την ενημέρωση και εκπαίδευση των μεταναστών σε θέματα ανακύκλωσης και σωστής περιβαλλοντικής διαχείρισης.

Όπως δήλωσε ο συντονιστής του Κυπριακού δικτύου Climate-KIC Επίκουρος Καθηγητής Αλέξανδρος Χαραλαμπίδης: «Η Κύπρος από το πρώτο κιόλας χρόνο συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό δίκτυο κατάφερε να διεκδικήσει και να εξασφαλίσει σημαντική χρηματοδότηση σε διάφορες πτυχές της πράσινης ανάπτυξης, εξασφαλίζοντας την εμπιστοσύνη της Κοινότητας και εδραιώνοντας τις συνεργασίες με ακαδημαϊκούς, δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς τόσο στην Κύπρο, όσο και στην Ελλάδα. Αντίστοιχες ευκαιρίες θα υπάρξουν και τα επόμενα χρόνια και καλούμε όσους φορείς ή άτομα ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στα προγράμματα του Climate-KIC να έρθουν σε επαφή μαζί μας».

Για περισσότερες πληροφορίες για τις δράσεις του Climate-KIC στην Κύπρο, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον συντονιστή του προγράμματος στο τηλ. 25002306 ή μέσω email στο alexandros@energylab.ac.cy.

Νέο ερευνητικό έργο του «Ορίζοντα 2020» στο Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου

Ανακαλύψτε ευκαιρίες ενεργειακής αναβάθμισης μέσω του εργαλείου ENERFUND

Έναρξη του χρηματοδοτούμενου έργου “ΕΠΙΡΡΟΗ» για τη δημιουργία πρωτοποριακού συστήματος παρακολούθησης των δικτύων ύδρευσης και υποστήριξης του εντοπισμού και της αποκατάστασης διαρροώνc