Διάσκεψη Τύπου μεταξύ Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και Δήμου Αμμοχώστου για τη δημιουργία φωτογραφικού αρχείου «Φως στο φως! Αμμόχωστος!»

To Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και ο Δήμος Αμμοχώστου υπέγραψαν την Τρίτη, 19 Σεπτεμβρίου πρωτόκολλο συνεργασίας κατά τη διάρκεια της διάσκεψης τύπου για παρουσίαση του θέματος με τίτλο «Εκστρατεία ΤΠΚ και Δήμου Αμμοχώστου για τη δημιουργία φωτογραφικού αρχείου».

Στόχος της  εκστρατείας είναι η διατήρηση της μνήμης της κατεχόμενης Αμμοχώστου και η διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Σε χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Αμμοχώστου κ Αλέξης Γαλανός ανάφερε ότι «Είναι χαρά μου που συνεργαζόμαστε σε αυτό το επίπεδο με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ότι μπορούμε να πετύχουμε ένα άρτιο αποτέλεσμα». Κάλεσε όλους τους Αμμοχωστιανούς να συμβάλουν σε αυτή τη προσπάθεια και να μοιραστούν φωτογραφίες μέσω του κοινωνικού δικτύου Facebook με τίτλο «Φως στο φως! Αμμόχωστος!»

Ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου δήλωσε ότι η προσπάθεια αφορά έργο κοινής ωφελείας, όπου τα δύο μέρη βάζουν τις βάσεις για την οργάνωση της ιστορικής και πολιτιστικής κληρονομιάς της επαρχίας Αμμοχώστου, μέσω της χρήσης της τεχνολογίας και των υπηρεσιών ψηφιοποίησης.

Από την πλευρά του ο Διευθυντής της Βιβλιοθήκης κ. Μάριος Ζέρβας παρουσίασε το έργο και ανάφερε ότι η διαδικασία αυτή δίνει τη δυνατότητα σε όλους να έχουν πρόσβαση στον πολιτισμό και τη γνώση, ενώ παράλληλα προωθεί τον συλλογικό πλούτο και την ποικιλομορφία της κυπριακής πολιτιστικής και ιστορικής κληρονομιάς, και διασφαλίζει τη μετάδοση τους στις επόμενες γενιές.

Η συγκεκριμένη προσπάθεια ξεκίνησε με το Δήμο Λευκονοίκου όπου σε παρέμβασή της η Δήμαρχος του κατεχόμενου Δήμου κα Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη συγκινημένη συνεχάρει και ευχαρίστησε δημόσια το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου δηλώνοντας ότι αυτός θα έπρεπε να είναι ο ρόλος των Ανώτατων Ιδρυμάτων. Ανάφερε ότι αυτή η προσπάθεια όχι μόνο δεν διαφυλάσσει την ψηφιακή κληρονομιά αλλά επίσης φέρνει τους ανθρώπους κοντά σε ένα όμορφο ταξίδι στις μνήμες.

Εκδήλωση για εορτασμό της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών από το Κέντρο Γλωσσών και τη Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ

4η Ημερίδα Δημόσιας Υγείας Επετειακή Ημερίδα 10 χρόνων λειτουργίας της Σχολής Επιστημών Υγείας

Εκδήλωση τιμής στον Χρηστάκη Μιχαηλίδη για τη δωρεά του στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη