Χρηματοοικονομικό Φόρουμ ανοικτό στο κοινό

Φόρουμ οικονομικής και κοινωνικής πολιτικής με θέμα «Χρηματοοικονομικός Αναλφαβητισμός» πρόκειται να πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 4 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 10:00-12:00 στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Τράπεζας στη Λευκωσία. Το Φόρουμ οργανώνεται από το Τμήμα Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με το Επιστημονικό Κέντρο «Banking, Risk and Intermediation Durham University, UK». Σκοπός του φόρουμ είναι να παρουσιάσει και να αναδείξει το πρόβλημα του Χρηματοοικονομικού Αναλφαβητισμού στην Κύπρο και παράλληλα να είναι η απαρχή και το εφαλτήριο για μια σοβαρή προσέγγιση προς περαιτέρω ανάδειξη του ζητήματος.

Οι ομιλητές του Συνεδρίου θα είναι ο Δρ. Κώστας Μαυρίδης (Ευρωβουλευτής και Μέλος της Επιτροπής Οικονομικών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου), Δρ. Γιώργος Κυριάκου (Διευθυντής του τομέα Οικονομικής Ανάλυσης και Έρευνας της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου), Νικόλας Χατζηγιάννης (Διευθυντής της Συνεργατικής Κεντρικής Τράπεζας), Δρ. Dennis Philip (Καθηγητής στο Durham University και Διευθυντής του Επιστημονικού Κέντρου «Banking, Risk and Intermediation»), Δρ. (υπ.) Κωνσταντίνος Γεωργίου (Επιθεωρητής Μέσης, Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού) και τέλος ο Δρ. Παναγιώτης Ανδρέου (Επίκουρος Καθηγητής Χρηματοοικονομικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου) ο οποίος και θα συντονίζει τη συζήτηση.

Κατά τη διάρκεια του φόρουμ θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα έρευνας η οποία διεξήχθη πρόσφατα στην κυπριακή κοινωνία και κάλυψε κυρίως νέους ηλικίας 18-25 ετών. Μέσα από την έρευνα αναδεικνύεται ο βαθμός και το μέγεθος του προβλήματος του χρηματοοικονομικού αναλφαβητισμού στην Κύπρο.

Για την εν λόγω πρωτοβουλία αξίζει να σημειωθεί ότι αφενός αποτελεί ένα πρωτοποριακό εγχείρημα για την Κύπρο, τόσο στον οικονομικό όσο και στον κοινωνικό τομέα, και αφετέρου πως χαίρει της στήριξης και της συμμετοχής της Κεντρικής Τράπεζας της Κύπρου (ΚΤΚ) καθώς και της Συνεργατικής Κεντρικής Τράπεζας (ΣΚΤ).

H εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό (ώρα προσέλευσης 09:30), χρειάζεται δήλωση συμμετοχής λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων (τηλ. 25002720 ή 25002628).