Προβολή βίντεο για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας ψυχικής υγείας, η οποία έχει οριστεί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας ως η 10η Οκτωβρίου, και με στόχο την ευαισθητοποίηση του κοινού για τα ψυχικά νοσήματα, ο Τομέας Προηγμένης Νοσηλευτικής του Παγκύπριου Συνδέσμου Νοσηλευτών και Μαιών (ΠΑ.ΣΥ.Ν.Μ) σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Τμήμα Νοσηλευτικής) και το Πανεπιστήμιο Frederick (Τμήμα AudioVisual Communication) υλοποίησαν τη δημιουργία και διάχυση ενημερωτικού βίντεο, μικρού μεγέθους, αναφορικά με την ψυχική νόσο. Κύρια εισηγήτρια της πρωτοβουλίας αυτής ήταν η κ.Χατζηιωάννου Άννα, Νοσηλευτική Λειτουργός Ψυχικής Υγείας και διδακτορική φοιτήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής στον τομέα της Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας.

Ερευνητικά δεδομένα ποιοτικών μελετών σε Κύπρο και Ελλάδα από μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές του τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ και με επικεφαλής την Δρ. Μαρία Καρανικόλα, Επίκουρη Καθηγήτρια Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας, δείχνουν ότι οι πάσχοντες από ψυχικές διαταραχές βιώνουν σοβαρές επιπτώσεις λόγω κοινωνικού στιγματισμού τόσο σε σχέση με την ίδια την ψυχική νόσο όσο και σε σχέση με τη θεραπεία της. Ντροπή, φόβος, απογοήτευση και κοινωνική απομόνωση είναι κάποιες από τις επιπτώσεις που βιώνουν οι άνθρωποι με ψυχικά νοσήματα, με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να αποκρύπτουν τη νόσο τους και να μην ακολουθούν κάποια θεραπευτική αγωγή. Ωστόσο, η άρνηση και η μη εφαρμογή θεραπείας από τους ψυχικά πάσχοντες λόγω κοινωνικού στιγματισμού έχει ως αποτέλεσμα την επιδείνωση της κατάσταση της υγείας τους, και περαιτέρω κλιμάκωση των κοινωνικών και ψυχολογικών επιπτώσεων.

Ειδικότερα, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας αναφέρει ότι 1 στους 4 ανθρώπους υποφέρει από κάποια ψυχική νόσο, ενώ 1 στους 6 ανθρώπους αναμένεται κάποια στιγμή στη διάρκεια της ζωής του να νοσήσει από κάποια ψυχική νόσο. Περαιτέρω, οι διαταραχές της ψυχικής υγείας έχουν συνδεθεί με διαταραχές της σωματικής υγείας, μείωση της ποιότητας ζωής και αυξημένο κίνδυνο πρόωρου θανάτου. Ως προς τη θεραπεία των ψυχικών διαταραχών, ο συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής και ψυχοκοινωνικών παρεμβάσεων, όπως ψυχοθεραπείας, εκπαίδευσης για τη νόσο και συμβουλευτικής θεωρείται ο αποτελεσματικότερος τρόπος παρέμβασης. Ωστόσο, ο σημαντικότερος παράγοντας για την έγκαιρη και έγκυρη θεραπεία των ψυχικών νοσημάτων και συνακόλουθα τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των ανθρώπων με ψυχικές διαταραχές είναι ο αποστιγματισμός της νόσου και της θεραπείας της.