Εβδομάδα Ενημέρωσης νεοεισερχόμενων φοιτητών στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η εβδομάδα ενημέρωσης, γνωριμίας και δικτύωσης των πρωτοετών προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Σκοπός ήταν η καλύτερη ενημέρωσή τους για θέματα σπουδών και φοίτησης, φοιτητικής ζωής και ευημερίας. Το πρόγραμμα περιλάμβανε ειδική ενημέρωση για τη χρήση του CUT-Portal, των ηλεκτρονικών υποδομών (e-University) καθώς και της Βιβλιοθήκης. Πέραν αυτών οι νεοεισερχόμενοι φοιτητές ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα μαθημάτων τους, τις αίθουσες διδασκαλίας, τα αθλητικά προγράμματα, το πρόγραμμα Ανταλλαγής Φοιτητών κ.α. Μέσα από ένα φιλικό περιβάλλον είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους συμφοιτητές τους μέσα από διάφορα διαδραστικά παιχνίδια. Η εβδομάδα ενημέρωσης διήρκησε από τις 29 Αυγούστου μέχρι την 2 Σεπτέμβρη και σε αυτήν συμμετείχαν λειτουργοί από διάφορες Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου όπως η Υπηρεσία Φοιτητικής Μέριμνας, Βιβλιοθήκη, Υπηρεσία Έρευνας και Διεθνούς Συνεργασίας, Υπηρεσία Συστημάτων Πληροφορικής και Τεχνολογίας και από το Κέντρο Γλωσσών. Είναι η δεύτερη χρονιά όπου διοργανώνεται η εβδομάδα ενημέρωσης, την οποία οι φοιτητές βρίσκουν πολύ σημαντική και υποβοηθητική. Πέραν τούτου το Κέντρο Καινοτομίας CUTing Edge του πανεπιστήμιου έχει προχωρήσει στη δημιουργία μικρών βίντεο όπου ενημερώνουν τους φοιτητές για θέματα σημαντικά όπως «οδηγίες για ηλεκτρονική εγγραφή».

Για περισσότερες φωτογραφίες: Φωτογραφίες εβδομάδας ενημέρωσης εβδομάδα ενημέρωσης Μέρα 2
Βίντεο «διαδικασίες εγγραφής μαθημάτων» Διαδικασίες εγγραφής μαθημάτων
Βίντεο «καλωσόρισμα στις φοιτητικές εστίες» Καλωσόρισμα στις φοιτητικές εστίες