Ο Κοσμήτορας της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΤΕΠΑΚ προέδρευσε της εξωτερικής επιτροπής αξιολόγησης της Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, και διευθυντής του Εργαστηρίου Αλληλεπίδρασης και του Κέντρου Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Παναγιώτης Ζαφείρης, κλήθηκε να προεδρεύσει της εξωτερικής επιτροπής αξιολόγησης, η οποία αξιολόγησε την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών Αθηνών. Η επιτροπή απαρτιζόταν από καθηγητές από σχολές τεχνών της Ελλάδας, της Ιταλίας και τη Γαλλίας.

Η Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας ιδρύθηκε στις 12 Ιανουαρίου 1837 και είναι σήμερα η μεγαλύτερη και πιο φημισμένη σχολή τέχνης στην Ελλάδα. Η πρόσκληση για την προεδρία της επιτροπής αποτέλεσε αναγνώριση της εξαιρετικής δουλειάς που πραγματοποιείται στη Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΤΕΠΑΚ και έδωσε την ευκαιρία στον καθηγητή Ζαφείρη να συζητήσει συνεργασίες με διεθνείς σχολές τέχνης, ένα μέρος της στρατηγικής του Σχολής Καλών Τεχνών για τη δημιουργία του Τμήματος Καλών Τεχνών.

Η Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης επισκέφθηκε την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών της Αθήνας από τις 6 μέχρι τις 11 Ιουνίου 2016. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, η επιτροπή συναντήθηκε με τον Πρύτανη, τον Κοσμήτορα και τα μέλη του προσωπικού και φοιτητές της Σχολής.

Το πρωινό της 6ης Ιουνίου, η επιτροπή συνεδρίασε κατ’ ιδίαν (στην έδρα της ΑΣΚΤ στην Πανεπιστημιούπολη Πατησίων) με τον Πρύτανη (Παναγιώτη Χαραλάμπους) και την Αντιπρύτανη (Σόφια Ντενίση). Κατά τη συνάντηση συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν τη συνολική στρατηγική της ΑΣΚΤ. Ο Πρύτανης και η Αντιπρύτανης εξήγησαν επίσης τις σοβαρές επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στους διαθέσιμους πόρους, και στη μείωση Aκαδημαϊκού προσωπικού της ΑΣΚΤ. Αργότερα η επιτροπή συναντήθηκε με την ομάδα Διασφάλισης Εσωτερικής Ποιότητας (ΟΔΕΠ), και αργότερα ακολούθησε συνάντηση με τα μέλη του συμβουλίου της ΑΣΚΤ. Το απόγευμα της ίδιας μέρας, η επιτροπή επισκέφθηκε τα εργαστήρια (γλυπτικής, ζωγραφικής, χαρακτικής, πολυμέσων, γραφικών τεχνών και τυπογραφίας) και άλλες εγκαταστάσεις των φοιτητών (π.χ. Βιβλιοθήκη - παλιό και νέο κτίριο, εστιατόριο, και χώρους θεάτρου κλπ).

Την Τρίτη 7 Ιουνίου 2016, η επιτροπή είχε σειρά συναντήσεων με (α) τον Κοσμήτορα και επικεφαλής του τμήματος, (β) τα μέλη της επιτροπής εσωτερικής διασφάλισης ποιότητας (γ) τα μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού, (δ) εκπροσώπους των φοιτητών (ξεχωριστές συναντήσεις με προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές), (ε) τα μέλη του προσωπικού διοίκησης, (στ) αποφοίτους της ΑΣΚΤ (ζ) τους εκπρόσωπους των εξωτερικών οργανισμών (π.χ. μουσεία, γκαλερί κλπ) συμπεριλαμβανομένης της διευθύντριας της εθνικής Πινακοθήκης, Μαρίνα Λαμπράκη-Πλάκα.