IoT Spartans Challenge: Διάκριση φοιτητών του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής

Μέχρι το 2020, εκτιμάται ότι θα υπάρχουν 50 δισεκατομμύρια συνδεδεμένες συσκευές στο διαδίκτυο, αλλά το ερώτημα που προκύπτει είναι κατά πόσο θα υπάρχουν παράλληλα και αρκετοί προγραμματιστές. Έχοντας κατά νου το συγκεκριμένο ερώτημα και σε συνδυασμό με τη ραγδαία εξέλιξη της τεχνολογίας, η εταιρία Libelium δημιούργησε μεταξύ 1ης Φεβρουαρίου και 16ης Ιουνίου, 2016 τη διαδικτυακή πρόκληση «IoT Spartans Challenge», στην οποία συμμετείχαν 1200 άτομα και 10 πανεπιστήμια απ’ όλο τον κόσμο. Η πρόκληση περιλάμβανε μια σειρά από δοκιμασίες / ενότητες που είχαν να κάνουν με προγραμματισμό έξυπνων συσκευών και διασύνδεσης στο Internet of Things (IoT). Οι διαγωνιζόμενοι είχαν πρόσβαση σε δωρεάν webinars που τους καθοδηγούσαν και επίσης βασικό εξοπλισμό (Libelium IoT Student Kit) για πειραματισμό. Μετά από κάθε ενότητα, υπήρχε online quiz για απόδοση βαθμολογίας. Στα άτομα που κατάφεραν να συγκεντρώσουν στο τέλος τις πιο ψηλές βαθμολογίες απονεμήθηκαν χρηματικά και άλλα έπαθλα. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε http://www.iot-spartans.com .

Στην πιο πάνω πρόκληση συμμετείχε και η Κύπρος με την υποστήριξη της εταιρείας Cyprus Research & Innovation Center www.cyric.eu, που χορήγησε τον σχετικό εξοπλισμό. Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου εκπροσώπησε επάξια μια ομάδα από πέντε φοιτητές «Σπαρτιάτες» του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής: ο Θεοφύλακτος Πιερή, ο Χαράλαμπος Κούζουπος, ο Χρήστος Ζάρτηλα, ο Παναγιώτης Αγαπίου και ο Χρήστος Παπαχαραλάμπους. Ο Θεοφύλακτος Πιερή κατάφερε να κατακτήσει την τιμητική εικοστή πρώτη θέση (που αποτελεί και την κορυφαία επίδοση για συμμετέχοντες από την Κύπρο), ενώ όλοι οι υπόλοιποι φοιτητές συμπλήρωσαν με επιτυχία το διαγωνισμό εξασφαλίζοντας θέσεις μέσα στην πρώτη εκατοντάδα. Για τα αναλυτικά αποτελέσματα δείτε http://www.iot-spartans.com/#rankings.

Ο Θεοφύλακτος Πιερή είναι μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής και ερευνητικός συνεργάτης στο πρόγραμμα «Περιβαλλοντική Παρακολούθηση με Ασύρματα Δίκτυα Αισθητήρων» με επιβλέποντα καθηγητή τον Δρ Μιχάλη Μιχαηλίδη.