Ενισχύεται η εμπιστοσύνη στο Τεχνολογικό

Η κοινωνία εκφράζει εμπιστοσύνη προς το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και η βελτίωση αυτή αντανακλάται στη δημοσιογραφική κάλυψη, σε έρευνες κοινής γνώμης αλλά και στην ανατροφοδότηση που λαμβάνει το Πανεπιστήμιο μέσα από δράσεις εταιρικής ευθύνης.

Σε πρόσφατη έρευνα κοινής γνώμης της StockWatch που διενεργήθηκε για την περίοδο Ιανουάριο μέχρι Ιούνιο του 2016, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο σημειώνει τη μεγαλύτερη αύξηση εμπιστοσύνης από οποιοδήποτε θεσμό και οργανισμό στην Κύπρο. Συγκεκριμένα από τον Μάιο του 2015 μέχρι σήμερα τα επίπεδα εμπιστοσύνης αυξήθηκαν συνολικά κατά 1.3 μονάδες, ενώ από τον Ιανουάριο του 2016 όταν ανέλαβαν νέες Πρυτανικές αρχές και νέος Πρόεδρος του Συμβουλίου, η αύξηση ανέρχεται σε 1.2 μονάδες. Η βελτίωση των αντιλήψεων που υπάρχει για το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφορά τη μεγαλύτερη αύξηση εμπιστοσύνη σε οργανισμό και θεσμό, η οποία συγκαταλέγει το ΤΠΚ ανάμεσα στους τρεις πιο αξιόπιστους οργανισμούς, μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου και τον Γενικό ελεγκτή. Η έρευνα διεξήχθη από την εταιρεία R.A.I. CONSULTANTS με δείγμα 600 ατόμων σε παγκύπρια βάση σε αστικές και αγροτικές περιοχές με μέθοδο τυχαίας πολυστρωματικής δειγματοληψίας σε άτομα γένους θηλυκού και αρσενικού άνω των 18 χρόνων. Άλλοι θεσμοί οι οποίοι συμπεριλήφθηκαν στην έρευνα προς αξιολόγηση είναι η Βουλή των Αντιπροσώπων, η Γενική Εισαγγελία, το Υπουργείο Οικονομικών, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, η Αστυνομία, οι Δημοτικές αρχές και άλλοι.

Ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σχολιάζοντας τα αποτελέσματα της έρευνας δήλωσε: «Έχουμε επανειλημμένα τονίσει ότι η αποκατάσταση του κύρους και της δημόσιας εικόνας του Πανεπιστημίου είναι για τις νέες Πρυτανικές αρχές προτεραιότητα στρατηγικής σημασίας. Από την πρώτη μέρα που αναλάβαμε καθήκοντα εργαζόμαστε σκληρά ώστε να ανακτηθεί και να αυξηθεί η κοινωνική εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του Πανεπιστημίου. Στο πλαίσιο εξωστρεφούς επικοινωνίας, η κοινωνία άρχισε να γνωρίζει το διδακτικό και ακαδημαϊκό έργο που επιτελείται, τις επιτυχίες των φοιτητών μας σε διεθνή φόρα δηλαδή σε διαγωνισμούς, διακρίσεις, βραβεία, υποτροφίες και επίσης το Πανεπιστήμιο, ως αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνίας, πρωταγωνιστεί σε δραστηριότητες και έργα εταιρικής κοινωνικής προσφοράς. Ως Πανεπιστήμιο αναλαμβάνουμε πλήρως την ευθύνη να φανούμε αντάξιοι αυτής της εμπιστοσύνης και να εργαστούμε ακόμα πιο εντατικά για ένα περήφανο δημόσιο Πανεπιστήμιο που θα δικαιώνει τις προσδοκίες της κυπριακής κοινωνίας».

Η έρευνα δημοσιεύτηκε από την Stockwatch, από τη δημοσιογράφο Γεωργία Χαννή στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm?a_name=news_view&ann_id=256691#.V3Tijvrp008.twitte.