Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την πρόληψη του συνδρόμου της Επαγγελματικής εξουθένωσης σε νοσηλευτές και φοιτητές νοσηλευτικής

Ερευνητικά Νέα

Το πρόγραμμα Erasmus+ Joint Job Burnout Interventions for Beginner Nurses, Nurse Students and Care Workers – JOBIS, αποσκοπεί να συμβάλει στην επιμόρφωση νοσηλευτών/τριών, φοιτητών/τριών νοσηλευτικής και φροντιστών/τριών υγείας, στο θέμα της  επαγγελματικής εξουθένωσης.  Αποτελεί μια κοινή προσπάθεια επαγγελματιών υγείας από 5 ευρωπαϊκές χώρες (Ρουμανία ως συντονίστρια χώρα, Κύπρο, Ιταλία, Πολωνία και Λιθουανία), στο να αναπτύξουν μια ηλεκτρονική πλατφόρμα (κοινή σε 5 γλώσσες) καθώς και ένα δια ζώσης εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο θα μπορούν να παρακολουθήσουν επαγγελματίες και φοιτητές/τριες των πιο πάνω ομάδων.  Η Κύπρος συμμετέχει στο πρόγραμμα με την ερευνητική ομάδα του τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με Επιστημονικά Υπεύθυνη, την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου.

Στο πλαίσιο αυτό, οι Γιώργος Ευσταθίου, Δέσπω Κωνσταντίνου και Άννα Χ’ Ιωάννου, συνεργάστηκαν με το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και ανέπτυξαν ενότητες της ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Επιπλέον, συμμετείχαν στο 5-θημερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για εκπαιδευτές, στην Klaipeda της Λιθουανίας, από τις 23 ως τις 27 Απριλίου 2018, όπου παρουσίασαν τις εκπαιδευτικές ενότητες της ηλεκτρονικής πλατφόρμας που ανέπτυξαν, ενώ ενημερώθηκαν για τη διαδικασία της πρόσωπο με πρόσωπο εκπαίδευσης. Παράλληλα, είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ανταλλαγή απόψεων με τους διεθνείς συνεργάτες και να αναπτύξουν περαιτέρω συνεργασία.

Στο πλαίσιο του JOBIS, θα ακολουθήσει στην Κύπρο, μια σειρά από εκπαιδευτικά σεμινάρια σε 3 κύκλους εκπαίδευσης: 24-25 Μαϊου 2018, 31 Μαϊου και 1 Ιουνίου 2018 και 7-8 Ιουνίου  2018. Οι εκπαιδεύσεις αυτές θα είναι δωρεάν και θα πραγματοποιηθούν στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, αίθουσα 6, 2ος όροφος. Για εγγραφές, οι ενδιαφερόμενοι χρειάζεται να επικοινωνούν με την κ. Μαρια-Ντολορες Χριστόφη, στο τηλέφωνο 25002285 ή στα email: m.christofi@cut.ac.cy και arefthymiou@yahoo.com  έως 18 Μαΐου  2018

Επιπλέον, στις 15 Ιουνίου 2018, θα πραγματοποιηθεί ημερίδα ενημέρωσης για το πρόγραμμα JOBIS,   στο  Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρο, κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, μικρό αμφιθέατρο. Για δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνήσετε στα παραπάνω στοιχεία επικοινωνίας έως 31 Μαΐου 2018