Ημερίδα Δημοσιογραφίας της Σχολής Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης του ΤΕ.ΠΑ.Κ

Ημερίδα με θέμα: «Από τη γραφή και τη φωτογραφία, στην αναπαραγωγή συνεχών δεδομένων, εικόνων και εντυπώσεων. Ο δημοσιογράφος και η δημοσιογραφία σήμερα» πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 29 Μαρτίου 2018, στο πλαίσιο του Πρωτοκόλλου Συνεννόησης και Συνεργασίας μεταξύ Ραδιοφωνικού Ιδρύματος Κύπρου (Ρ.Ι.Κ) και του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Μετά από ένα σύντομο καλωσόρισμα από τον Πρύτανη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητή Ανδρέα Αναγιωτό και του Προέδρου του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου, Αναπληρωτή Καθηγητή Νικόλα Τσαπατσούλη, ακολούθησαν τρεις εισηγήσεις ομιλητών.

Κύριος ομιλητής στην ημερίδα ήταν ο Καθηγητής Γεώργιος Πανηγυράκης της Σχολής Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης, με θέμα εισήγησης: «Η εξέλιξη του επαγγέλματος του Δημοσιογράφου -  Τάσεις, Προοπτικές και Προσκλήσεις».  Ο Δρ. Πανηγυράκης στην  ομιλία του, ανέφερε, μεταξύ άλλων, την αλλαγή από Mass Media σε Niche Media και τώρα σε Social Media τα οποία έγιναν σε πολύ γρήγορο χρόνο. Πρόκληση όπως είπε, αποτελούν οι εξελίξεις που έχουμε στα artificial και augmented robotics. Το πρόβλημα, δεν είναι στις τεχνολογίες, αλλά στους ανθρώπους. Χρειάζεται να καλλιεργηθεί η ηθική (ethical thinking).

Επόμενος ομιλητής ήταν ο Πρόεδρος του Ραδιοφωνικού Ιδρύματος Κύπρου (Ρ.Ι.Κ) κος. Θανάσης Τσώκος  ο οποίος ανέπτυξε το θέμα «Η Δημοσιογραφία στην Κύπρο, από την παραδοσιακή στη νέα ψηφιακή εποχή της απόλυτης δικτύωσης και των ψευδών ειδήσεων». Ο ομιλητής έκανε μια σύντομη ιστορική ανασκόπηση της δημοσιογραφίας στην Κύπρο και στην συνέχεια εξήγησε τον ρόλο της είδησης. Είπε ότι η «Τυπογραφία, Δημοσιογραφία, και Εξουσία έχουν μια ειδική σχέση με τον τύπο» και εξήγησε ότι «Η εξουσία επιβάλλεται στην δημοσιογραφία ενώ ιστορία και δημοσιογραφία πάνε μαζί». Κλείνοντας αναφέρθηκε και στα προβλήματα που υπάρχουν στο σημερινό Κυπριακό Τύπο ενώ εξήγησε το εργαλείο Newsroom το οποίο είναι ένα ισχυρό, καινοτόμο σύστημα για τηλεοπτικούς, ραδιοφωνικούς οργανισμούς. Η πλατφόρμα διευκολύνει τη συνεργασία μεταξύ των μελών της ειδησεογραφικής ομάδας σε όλα τα στάδια της διαδικασίας σύνταξης και παραγωγής ειδήσεων, από την αρχική λήψη ειδοποίησης εργασιών μέχρι την πλήρη και προηγμένη διαχείριση. Το  Newsroom παρέχει είπε επίσης τα εργαλεία για δημοσίευση του περιεχόμενου σε διαδικτυακά και κοινωνικά μέσα από μια ενιαία πλατφόρμα.

Τελευταία ομιλήτρια ήταν η κα. Πέγκυ Σπινέλη, Digital Publishing Group, Digital Tree με θέμα «Homo Journalist, εξέλιξη, μετάλλαξη και τερατογέννηση». Μέσα από κείμενο που ανέβασε στον ιστότοπο της εταιρείας στην οποία εργάζεται (http://www.impossible.works/opinion-works/homo-journalist), ανέδειξε μέσα από τη δική της καθημερινότητα, τη διαδικασία μεταβολής και μετάβασης της δημοσιογραφίας σε μια νέα μορφή. Η αναδρομή της από το 1998 στο 2018, απόδειξε την αλλαγή που έγινε στον κόσμο της δημοσιογραφίας. Ανέφερε τα δεδομένα στα οποία πρέπει να προσαρμόζονται οι δημοσιογράφοι σήμερα.

Στο τέλος της ημερίδας δόθηκε χρόνος στο κοινό για να αναπτύξει συζήτηση, να υποβάλει ερωτήσεις, σχόλια, παρατηρήσεις.