Έκθεση συλλογής καρτ ποστάλ από τη Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου

Με την ευκαιρία του μήνα Γαλλοφωνίας, η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργανώνει έκθεση κάρτ ποστάλ με θέμα «Εκστρατεία στην Ανατολή: Συλλογή καρτ ποσταλ του Auguste Poisson, A’ Παγκόσμιος Πόλεμος». Η έκθεση θα διαρκέσει όλο το Μάρτιο. Η συλλογή θα βρίσκεται στο Κτήριο Πρυτανείας, Δευτέρα – Παρασκευή 8:30 – 14:30 και κάθε Τετάρτη 8:30 – 18:00.
Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος «Εκστρατεία στην Ανατολή»

Έκθεση συλλογής καρτ ποστάλ του Auguste Poisson, Γάλλου στρατιώτη ο οποίος συμμετείχε στην εκστρατεία στην Aνατολή (Campagne d’ Orient) κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο. Ο Auguste Poisson ξεκίνησε στις 20/4/1917 από την περιφέρεια Sarthe της Γαλλίας και κατέληξε στις 29/5/1917 στη Θεσσαλονίκη όπου έμεινε μέχρι και το τέλος του πολέμου στις 11/11/1918. Μέσα από τις καρτ ποστάλ βλέπουμε τη διαδρομή του Auguste Poisson προς τη Θεσσαλονίκη.

Η συλλογή αποτελείται από περίπου 400 καρτ ποστάλ κυρίως από τη Θεσσαλονίκη όπου ο Auguste Poisson πέρασε τον περισσότερο χρόνο.

Κατά τη διάρκεια του πολέμου, τα επιστολικά ή ταχυδρομικά δελτάρια (οι γνωστές καρτ ποστάλ, «carte postale» στα γαλλικά), ήταν μέσο επικοινωνίας των στρατιωτών με τους οικείους τους. Αποτελούσε, επίσης, τρόπο διάδοσης διάφορων συμβάντων της εποχής, όπως στην περίπτωση της πυρκαγιάς στην Θεσσαλονίκη η οποία διήρκησε τρείς μέρες, από τις 18 μέχρι 20 Αυγούστου 1917 και κατέστρεψε αρκετές συνοικίες της.

Η συλλογή έχει χωριστεί στις ακόλουθες ενότητες:

1. Διαδρομή Auguste Poisson από την Sarthe της Γαλλίας προς τη Θεσσαλονίκη.
  2. Συνοικίες της Θεσσαλονίκης μετά την καταστροφική πυρκαγιά του Αυγούστου 1917
  3. Ενδυμασίες κατοίκων της κοσμοπολίτικης Θεσσαλονίκης
  4. Τουρκική συνοικία Θεσσαλονίκης
  5. Εκκλησίες της Θεσσαλονίκης
  6. Τεμένη της Θεσσαλονίκης

Première Guerre mondiale - Campagne d’Orient

Collection de cartes postales d’Auguste Poisson, soldat français, qui a participé à la Campagne d’Orient. Auguste Poisson est parti le 20 Avril 1917 de la Sarthe (France) pour servir son pays la France et ses alliées et aller combattre en Grèce. Il est arrivé le 29 Mai 1917 à Salonique après avoir traversé la France en passant par Valence, Marseille et Nice puis l’Italie en passant par Gênes , Spezia, Livorno, Rome et Bari. Il a pris le bateau à Taranto pour rejoindre Salonique où il est resté jusqu’à la fin de la guerre, le 11 Novembre 1918.

La collection contient environ quatre cent cartes postales principalement de la ville de Salonique ou Auguste Poisson a séjourné la majorité de son temps en Grèce.

Les cartes postales à cette période étaient un moyen de communication des soldats avec leurs proches ainsi qu’un moyen d’information pour les différents évènements. Nous voyons par exemple à travers les cartes postales l’incendie qui a ravagé plusieurs quartiers de Salonique entre le 18 et 20 Aout 1917.

La collection est constituée de six sections

1. Trajet d’Auguste Poisson en partant de la Sarthe (France) pour arriver à Salonique (Grèce)
  2. Quartiers de Salonique après l’incendie des 18-19-20 Aout 1917.
  3. Costumes d’habitants de Salonique
  4. Quartier Turc de Salonique
  5. Eglises de Salonique
  6. Minarets de Salonique

Recent articles

Διάλεξη Δρ Δημήτρη Νανόπουλου - Προς έναν νέο κόσμο, προς ένα νέο πανεπιστήμιο

Applications for Postgraduate Studies at the Master’s Level (MA/MSc) 2018-2019

Κυκλοφόρησε το ενημερωτικό έντυπο «Πληροφορίες για υποψήφιους μεταπτυχιακούς φοιτητές επιπέδου Μάστερ 2018/2019»

Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος «Εκστρατεία στην Ανατολή»

Η συλλογή έχει χωριστεί στις ακόλουθες ενότητες:

1. Διαδρομή Auguste Poisson από την Sarthe της Γαλλίας προς τη Θεσσαλονίκη.
  2. Συνοικίες της Θεσσαλονίκης μετά την καταστροφική πυρκαγιά του Αυγούστου 1917
  3. Ενδυμασίες κατοίκων της κοσμοπολίτικης Θεσσαλονίκης
  4. Τουρκική συνοικία Θεσσαλονίκης
  5. Εκκλησίες της Θεσσαλονίκης
  6. Τεμένη της Θεσσαλονίκης

Première Guerre mondiale - Campagne d’Orient

La collection est constituée de six sections

2. Quartiers de Salonique après l’incendie des 18-19-20 Aout 1917.
  3. Costumes d’habitants de Salonique
  4. Quartier Turc de Salonique