Γυναίκες στην Επιστήμη - Δρ. Έλενα Θεοδώρου

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για τις γυναίκες στην επιστήμη, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με γνώμονα την ενθάρρυνση των γυναικών και κοριτσιών να ασχοληθούν με τις επιστήμες, παρουσιάζει γυναίκες επιστήμονες που εγργοδοτούνται στο Πανεπιστήμιο και την ερευνητική τους δραστηριότητα.

«Η γυναίκα μπορεί να συμμετάσχει αποτελεσματικά στην επιστήμη και στην έρευνα την ίδια ώρα που τα καταφέρνει πολύ καλά με την οικογένεια της. Για να πετύχει αυτή η συνταγή χρειάζεται θέληση, αγάπη για ό,τι κάνει, προγραμματισμός, και ανθρώπους γύρω της με υπομονή.»

Η  Έλενα Θεοδώρου είναι Λέκτορας Λογοθεραπείας στο Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης του ΤΕ.ΠΑ.Κ.. Είναι εγγεγραμμένη Λογοπαθολόγος και κατέχει διδακτορικό τίτλο σπουδών στο αντικείμενο της Γλωσσολογίας από το Πανεπιστήμιο Κύπρου.  Διδάσκει σε προπτυχιακό επίπεδο τα μαθήματα των Αναπτυξιακών Γλωσσικών Διαταραχών, των Κλινικών Θεμάτων Λογοθεραπείας, των Διαταραχών Ροής και των Διαταραχών Φώνησης. Όσον αφορά την κλινική της εμπειρία, εργάστηκε ως Λογοθεραπεύτρια στις Ιατρικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας και στη Δημόσια Δημοτική Εκπαίδευση. Εργάστηκε, επίσης, σαν Συνδετική Λειτουργός Ειδικής Εκπαίδευσης. Στα πλαίσια όπου εργάστηκε, παρείχε υπηρεσίες λογοθεραπείας τόσο σε παιδιά όσο και σε ενήλικες με ένα ευρύ φάσμα διαταραχών επικοινωνίας. Παράλληλα είναι σύζυγος και μητέρα δύο παιδιών.

Η τρέχουσα ερευνητική της δραστηριότητα αφορά τον εντοπισμό και διάγνωση παιδιών με Γλωσσική Διαταραχή και τη χαρτογράφηση των γλωσσικών τους ικανοτήτων με απώτερο σκοπό την πιο αποτελεσματική παρέμβαση. Η Δρ. Θεοδώρου, ασχολείται επίσης με τη διερεύνηση των παρεχόμενων υπηρεσιών λογοθεραπείας σε παιδιά με πολύ περιορισμένο ή καθόλου προφορικό λόγο, εστιάζοντας στο πεδίο της Επαυξητικής Εναλλακτικής Επικοινωνίας. Συμμετέχει, επίσης, στη δράση COST IS1406  “Enhancing children's oral language skills across Europe and beyond - a collaboration focusing on interventions for children with difficulties learning their first language”. Η ερευνητική της συμβολή έχει παρουσιαστεί σε διεθνή συνέδρια καθώς και δημοσιευτεί σε συλλογές και επιστημονικά περιοδικά.

Η Ελενα Θεοδώρου δραστηριοποιείται ερευνητικά στα πεδία των Γλωσσικών και Επικοινωνιακών Διαταραχών στην παιδική ηλικία.

Συνοπτικά η ερευνητική της δραστηριότητα σχετίζεται με τη χαρτογράφηση των γλωσσικών ικανοτήτων παιδιών με αναπτυξιακές γλωσσικές διαταραχές (πρωτογενής και δευτερογενής) έχοντας ως απώτερο σκοπό τον σωστό και έγκαιρο εντοπισμό, αλλά και την αξιόπιστη αξιολόγηση των γλωσσικών δυσκολιών στην παιδική ηλικία. Η αξιοποίηση των ερευνητικών της αποτελεσμάτων θα μπορέσουν να ενισχύσουν αλλά και να βελτιώσουν την απόδοση της λογοθεραπευτικής αξιολόγησης αλλά και παρέμβαση (Evidence Based Practice). Επίσης, ασχολείται με τη διερεύνηση των παρεχόμενων υπηρεσιών Εναλλακτικής και Επαυξητικής Επικοινωνίας σε άτομα χωρίς ή με περιορισμένη λεκτική επικοινωνία. Σε πρώτο στάδιο διερευνά τη διαδικασία αξιολόγησης που ακολουθείται από τους λογοθεραπευτές, οι οποίοι εργάζονται στην δημόσια εκπαίδευση, για τα παιδιά που δυνητικά χρήζουν μεθόδους Επαυξητικής και Εναλλακτικής Επικοινωνίας για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν τις ανάγκες, τις επιθυμίες, τις γνώσεις, τις απόψεις και τα συναισθήματα τους.

Τα αποτελέσματα της έρευνας της Έλενας Θεοδώρου θα αποτελέσουν σημαντική συμβολή στον τομέα της Λογοθεραπείας για τη διεθνή επιστημονική κοινότητα που δραστηριοποιείται ερευνητικά σε παρεμφερείς τομείς και παράλληλα θα συμβάλουν στην βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών λογοθεραπείας, κρατικών και ιδιωτικών, προς τα παιδιά με διαταραχές επικοινωνίας και γλώσσας.