Το 72ο συνέδριο του IAESTE στην Κύπρο το 2019

Πραγματοποιείται αυτή την περίοδο στο Βερολίνο (19-25 Ιανουαρίου) το 71ο ετήσιο συνέδριο του διεθνούς οργανισμού IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience), όπου μετέχουν σύνεδροι από 80 και πλέον χώρες μέλη του. Αποστολή του οργανισμού είναι η δημιουργία ενός υψηλής ποιότητος συστήματος ανταλλαγής εκπαιδευομένων μεταξύ των χωρών μελών του, ώστε να ενισχυθούν οι αρχές της αλληλοκατανόησης και καλής θέλησης ανάμεσα στους φοιτητές, τους ακαδημαϊκούς, τους εργοδότες και την ευρύτερη κοινότητα. Στα 70 χρόνια λειτουργίας του θεσμού, έχουν συμμετάσχει πάνω από 350,000 φοιτητές από 1000 και πλέον πανεπιστήμια.

Στο συνέδριο εκπροσωπείται και η Εθνική Επιτροπή του IAESTE Κύπρου, της οποίας βάση είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, αποτελούμενη από τον Εθνικό Γραμματέα κ. Χαράλαμπο Χρυσοστόμου και τη Λειτουργό Υποστήριξης του Προγράμματος κ. Δήμητρα Βαλτά. Η Κυπριακή αντιπροσωπεία παρουσίασε επιτυχώς την πρότασή της για τη διοργάνωση του 72ου ετήσιου συνεδρίου, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο την περίοδο 18-24 Ιανουαρίου 2019, όπου αναμένεται να παρακολουθήσουν περίπου 200 σύνεδροι από 80 και πλέον χώρες. Η παρουσίαση ήταν πολύ πετυχημένη αφού όλοι οι σύνεδροι εξέφρασαν τον ενθουσιασμό και την ανυπομονησία τους να επισκεφθούν την Κύπρο, εφόσον οι περισσότεροι από αυτούς δεν είχαν ποτέ μέχρι σήμερα την ευκαιρία να ταξιδέψουν στο νησί μας.

Η διοργάνωση του 72ου ετήσιου συνεδρίου στην Κύπρο αποτελεί σημαντικότατο γεγονός προβολής της ανώτατης εκπαίδευσης της Κύπρου, της επιχειρηματικής και αναπτυξιακής δραστηριότητας καθώς και του τόπου μας γενικότερα.