Διοργάνωση διεθνούς διεπιστημονικού συνεδρίου SPASEC-27 & AOTs-28 στο ΤΕΠΑΚ

Το Τμήμα Χημικών Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ θα συνδιοργανώσει και θα φιλοξενήσει το διεθνές διεπιστημονικό συνέδριο SPASEC-27 & AOTs-28 (https://redoxtech.com/) στις εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου από τις 11 μέχρι τις 14 Ιουνίου 2024. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου θα παρουσιαστούν μελέτες που αφορούν στις περιβαλλοντικές εφαρμογές ημιαγωγών και προχωρημένων οξειδωτικών μεθόδων αντιρρύπανσης (ΠΟΜΑ).

Το συγκεκριμένο συνέδριο πραγματοποιείται κάθε δύο χρόνια και συνήθως φιλοξενείται στον Καναδά ή στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής. Ωστόσο, αυτή τη χρονιά που το συνέδριο γιορτάζει τα 30 του χρόνια, αποφασίστηκε να διοργανωθεί στην Κύπρο προς τιμή του αείμνηστου Καθηγητή Διονύση Δ. Διονυσίου (Πανεπιστήμιο του Σινσινάτι, ΗΠΑ). Ο Καθηγητής Διονυσίου, γεννηθείς στην Γιόλου, αφήνει πίσω του ένα σημαντικό επιστημονικό έργο στον τομέα της φωτοκατάλυσης και της χημικής οξείδωσης. Ήταν κάτοχος διπλώματος Χημικής Μηχανικής από το Μετσόβιο, και απέκτησε τίτλο σπουδών επιπέδου Μάστερ και Διδακτορικού από το Πανεπιστήμιο Ταφτς και του Πανεπιστήμιου του Σινσινάτι αντίστοιχα, όπου και ξεκίνησε την ακαδημαϊκή του σταδιοδρομία το 2000. Τα ακαδημαϊκά του επιτεύγματα και η συνεισφορά του στην Περιβαλλοντική Μηχανική έχουν λάβει παγκόσμιας αναγνώρισης. Η απόφαση να φιλοξενηθεί το συνέδριο αυτό στη γενέτειρά του αποτελεί ένδειξη εκτίμησης για την αφοσίωση και την πλούσια συνεισφορά του στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα. Επιπλέον, την τελευταία δεκαετία συνεργαζόταν στενά με την επιστημονική ομάδα της Δρος. Μαρίας Γ. Αντωνίου του Τμήματος Χημικών Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ, η οποία και ηγείται της τοπικής οργανωτικής επιτροπής του συνεδρίου μαζί με την κα. Νικολέττα Ι. Τσιάρτα (ΤΕΠΑΚ), τον Καθ. Πολύκαρπο Φαλάρα (ΕΚΕΦΕ-ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ) και την Καθ. Ιφιγένεια Κάγκαλου (Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης).

Μέχρι αυτή τη στιγμή, έχουν σταλεί εισηγήσεις για ομιλίες και αναρτημένες εργασίες από εισηγητές από περισσότερες από 30 χώρες. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου θα δοθούν δύο τιμητικά βραβεία σε ερευνητές που έχουν σημαντικές συνεισφορές στους τομείς της φωτοκατάλυσης και των ΠΟΜΑ. Περισσότερες λεπτομέρειες για την κατάθεση εισηγήσεων και για τα βραβεία θα βρείτε στην ιστοσελίδα του συνεδρίου (https://redoxtech.com/).