Επίσκεψη ερευνητριών από Riga Stradins University στο Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ

Δύο ερευνήτριες από το Riga Stradiņš University της Λετονίας, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, φιλοξένησε το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), μεταξύ 9 και 11 Απριλίου 2024.

Στόχος της επίσκεψης ήταν η ανταλλαγή εμπειριών και ο καθορισμός συνεργασιών σε σχέση με την ψυχο-ογκολογία. Την επίσκεψη συντόνισε ο Δρ Άγγελος Κασσιανός, Λέκτορας Ψυχολογίας Υγείας του Τμήματος Νοσηλευτικής, ο οποίος φιλοξένησε την κα Jana Duhovska, Διευθύντρια Προγράμματος Σπουδών στη Θεραπεία Τέχνης (Art Therapy) στο Τμήμα Ψυχολογίας και Παιδαγωγικής Υγείας και τη Δρα Guna Bērziņa επικεφαλής του Τμήματος Αποκατάστασης, Διδάκτωρ Φυσικής και Ιατρικής Αποκατάστασης.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι ερευνήτριες από το Riga Stradiņš University είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν ακαδημαϊκούς κι ερευνητές/τριες του Πανεπιστημίου, κλινικούς στον τομέα της ογκολογίας και να ξεναγηθούν στους χώρους του ΤΕΠΑΚ.

Στις 9 Απριλίου είχαν συνάντηση με τον επικεφαλής του ερευνητικού εργαστηρίου Behavioral Science in Health – BsiH Δρ Άγγελο Κασσιανό και τις ερευνήτριες-μέλη του εργαστηρίου Δρ Μαρία Κυπριανίδου, Δρ Λάουρα Παναγή και Δρ Αθηνά Μανώλη, κατά τη διάρκεια της οποίας συζήτησαν για ερευνητικά προγράμματα, όπως τα έργα co-OPERATOR (Developing a country-observatory for Sharing Best practices for Vaccination Promotion) και Un-Bias (Understanding Attentional Biases related to Illness Anxiety) και αντάλλαξαν σκέψεις και απόψεις για ερευνητικά έργα.

Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν το Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο στο οποίο ξεναγήθηκαν από τον Αναπληρωτή Ιατρικό Διευθυντή Δρ Κωνσταντίνο Ζαμπόγλου και συζήτησαν την ογκολογική φροντίδα ασθενών και την έμφαση που δίνεται στην ποιότητα ζωής των ασθενών στο κέντρο αλλά και τις εμπειρίες των ιατρικών συστημάτων Κύπρου και Λετονίας.

Στις 10 Απριλίου συναντήθηκαν με ακαδημαϊκούς και άλλα μέλη του Τμήματος Νοσηλευτικής, όπου η κα Duhovska παρουσίασε το θέμα της Θεραπείας Τέχνης και την εφαρμογή της στην ογκολογική φροντίδα στη Λετονία, μια από τις ελάχιστες χώρες όπου το συγκεκριμένο επάγγελμα ρυθμίζεται νομοθετικά.

Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στους χώρους του Πανεπιστημίου, και συναντήθηκαν με το εργαστήριο Early Lifestyle και την επικεφαλής, Δρ Ουρανία Κολοκοτρώνη, όπου παρατήρησαν τη διαδικασία συλλογής δεδομένων του έργου Prepare for Life. Ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους της Κλινικής Αποκατάστασης από τον Πρόεδρο του Τμήματος,  Δρ Νίκο Κωνσταντίνου και συνάντηση και συζήτηση με ακαδημαϊκούς και άλλα μέλη του Τμήματος όπου η Δρ Bērziņa παρουσίασε την εκπαίδευση και εφαρμογή της αποκατάστασης ατόμων με καρκίνο στην Λετονία.

Τέλος, παρακολούθησαν τις εργασίες του σεμιναρίου ‘Ο ρόλος της τεχνολογίας στην φροντίδα ασθενών με καρκίνο’ που συν-διοργανώθηκε από το CYENS Centre of Excellence και την Europa Donna Κύπρου και στην οποία μεταξύ άλλων παρουσίασαν οι ακαδημαϊκοί του Τμήματος Νοσηλευτικής Δρ Αντρέας Χαραλάμπους και Δρ Άγγελος Κασσιανός.

Στις 11 Απριλίου φιλοξενήθηκαν στους χώρους του Παγκύπριου Συνδέσμου Καρκινοπαθών και Φίλων (ΠΑΣΥΚΑΦ) στη Λευκωσία, όπου συμμετείχαν επισκέψεις σε οικίες ασθενών από κοινωνικούς λειτουργούς, συζήτησαν με την Υπηρεσία Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης με επικεφαλής τη Συμβουλευτική Ψυχολόγο κα Άρτεμις Κοματίνα ενώ συναντήθηκαν και με τη Διευθύντρια Έρευνας και Ανάπτυξης κα Μαρία Κρινή.