Συμμετοχή του Τμήματος Νοσηλευτικής σε Διεπιστημονική Δραστηριότητα για την Ασφάλεια Ασθενών

Εργαστήριο ανάπτυξης δεξιοτήτων ομαδικότητας για την ασφάλεια στη παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, πραγματοποιήθηκε στις 4 Απριλίου στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού, στο πλαίσιο των δράσεων του Τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) σε συνεργασία με την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας για τη διεπιστημονική εκπαίδευση.

Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε από τον Συμβουλευτικό Οργανισμό «Κράτις» και συγκεκριμένα από τον διευθύνοντα σύμβουλο, κ. Βαγγέλη Δημοσθένους, στο πλαίσιο  της συνεργασίας με την επιτροπή διεπιστημονικής εκπαίδευσης  των δύο Πανεπιστημίων.

Συμμετείχαν οι 3ετείς φοιτητές/τριες της Νοσηλευτικής Σχολής του ΤΕΠΑΚ  και οι 5ετείς φοιτητές/τριες της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, οι οποίοι/οποίες είχαν την ευκαιρία να μάθουν πως η επικοινωνία και συνεργασία μεταξύ τους και η λειτουργία τους ως διεπιστημονική ομάδα μπορεί να επηρεάσει την έκβαση του αποτελέσματος, ειδικά όσον αφορά την ασφάλεια των ασθενών τους.

Από την ανατροφοδότηση που ακολούθησε φάνηκε ότι οι φοιτητές/ριες ήταν ικανοποιημένοι/ες τόσο από τη διαδικασία, όσο και από το αποτέλεσμα της δραστηριότητας, με το 95.8% των φοιτητών/ριών να δηλώνει την επιθυμία του για συμμετοχή  ξανά σε παρόμοια δραστηριότητα.

Στο εργαστήριο συμμετείχαν, εκ μέρους του Τμήματος Νοσηλευτικής, οι Δρ Ουρανία Κολοκοτρώνη, Δρ Χριστιάνα Νικολάου και  Δρ Κοραλία Μιχαήλ και εκ μέρους της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, ο Δρ Danny Alon-Ellenbogen.