Έκθεση φωτογραφίας: “Γιώργος Λανίτης: Εικόνες μιας ζωής"

Έκθεση φωτογραφίας με τίτλο “Γιώργος Λανίτης: Εικόνες μιας ζωής", διοργανώνουν η Βιβλιοθήκη και το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα, 8 Απριλίου 2024 στις 7 μ.μ. στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού.

Στο πλαίσιο των εγκαινίων, θα γίνει η παρουσίαση του ψηφιοποιημένου αρχείου του φωτογράφου Γιώργου Λανίτη. Η ψηφιοποιήση του αρχείου έγινε από τη Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση, θα απευθύνουν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και η Υφυπουργός Πολιτισμού, Δρ Βασιλική Κασσιανίδου.

Ο Διευθυντής της Βιβλιοθήκης, κ. Μάριος Ζέρβας, θα παρουσιάσει το έργο της ψηφιοποίησης (2017-2023) εκ μέρους της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου.

Με τη χρήση νέων τεχνολογιών, ψηφιοποιήθηκαν και τεκμηριώθηκαν πάνω από 2700 τεκμήρια της σημαντικής προσφοράς του Γιώργου Λανίτη στον τομέα των Τεχνών. Συγκεκριμένα συγκεντρώθηκε φωτογραφικό υλικό πριν από την εισβολή του 1974, φωτογραφίες σημαντικών προσωπικοτήτων από την Κύπρο και το εξωτερικό, φωτογραφίες κατεχόμενων χωριών, μνημείων και εκκλησιών της Κύπρου, αλλά και από πολλές χώρες του εξωτερικού, καθώς και πλούσιο υλικό από πολιτικά γεγονότα, τόσο στην Κύπρο, όσο και στο εξωτερικό που καταγράφουν την ιστορία του δεύτερου μισού του 20ου αιώνα.

Αποτελεί μια συλλογή φωτογραφιών που τραβήχτηκαν από τον φακό του Γιώργου Λανίτη και αναδεικνύουν το πάθος για τη δουλειά του και την αγάπη του για τον άνθρωπο και την Κύπρο.

Θα ακολουθήσει συζήτηση στρογγυλής τραπέζης την οποία θα συντονίζει η Καθηγήτρια του ΤΕΠΑΚ και επικεφαλής του “Museum Lab” στο CYENS Centre of Excelence, Θεοπίστη Στυλιανού-Λάμπερτ. Συμμετέχουν επίσης: ο κ. Γιώργος Γεωργής (Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου, Πρώην Πρέσβηςτης Κύπρου στην Ελλάδα), η κα Αντιγόνη Σολομωνίδου-Δρουσιώτου (φωτογράφος και δημοσιογράφος) και η κα Έλενα Στυλιανού (Αν. Καθηγήτρια στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και Διευθύντρια του Δημοτικού Κέντρου Τεχνών Λευκωσίας -  Συνεργασία: Ίδρυμα Πιερίδη [NiMAC].

Ευχαριστίες εκ μέρους της οικογένειας θα απευθύνει η κυρία Ανδρούλα Λανίτη και ακολούθως, θα ανοίξει η φωτογραφική έκθεση.

Διάρκεια έκθεσης: 8-15 Απριλίου 2024

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα–Παρασκευή, 8:00-18:00

Επιμέλεια έκθεσης: Έλενα Στυλιανού

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το ψηφιοποιημένο φωτογραφικό αρχείο, το οποίο βρίσκεται στην ψηφιακή πύλη πολιτιστικής κληρονομίας της Βιβλιοθήκης του ΤΕΠΑΚ.

Χορηγός επικοινωνίας: ΡΙΚ

Πληροφορίες: 25002518

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα εκδήλωσης.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή για το κοινό

Η είσοδος είναι ελεύθερη.