Ετήσια Γενική, Εκλογική και Καταστατική Συνέλευση του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών/ριών

Το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/ριών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ιδρύθηκε και λειτουργεί από το 2009 στο πλαίσιο της πολιτικής του Πανεπιστημίου, για κοινωνικό-οικονομική στήριξη των φοιτητών/ριών του.

Τα έσοδα του Σωματείου προέρχονται, κυρίως, από Επώνυμες Υποτροφίες–Βραβεία τα οποία προσφέρουν ιδιωτικοί οργανισμοί, εταιρείες αλλά και ιδιώτες. Παράλληλα, ιδιαίτερα σημαντική είναι η διοργάνωση πολιτιστικών ή άλλων στοχευμένων εκδηλώσεων για την αύξηση των πόρων του Σωματείου, με σκοπό την παροχή βοήθειας σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο αριθμό φοιτητών/ριών.

Στα δεκαπέντε χρόνια της λειτουργίας του, το  Σωματείο ενίσχυσε οικονομικά, είτε με τη μορφή Υποτροφιών, είτε με τη μορφή οικονομικής στήριξης σημαντικό αριθμό φοιτητών/ριών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, οι εν λόγω φοιτητές/ριές θα αδυνατούσαν να συνεχίσουν τις σπουδές τους χωρίς την αρωγή των χορηγών.

Η Ετήσια Γενική και Καταστατική του Σωματείου θα γίνει την Τετάρτη, 27 Μαρτίου και ώρα 11.00 π.μ. στην αίθουσα συνεδριάσεων της Συγκλήτου.

Ενώπιον της Γενικής Συνέλευσης θα τεθούν τροποποιήσεις στο Καταστατικό, για σκοπούς εναρμόνισης με τη νέα νομοθεσία για τα Σωματεία. Λόγω και της ανάγκης περιορισμού του πλήθους των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, με την έγκριση των καταστατικών αλλαγών θα υπάρξει και εκλογή νέου Διοικητικού Συμβουλίου.

Ημερήσια διάταξη

• Απολογισμός Πεπραγμένων απερχόμενου Διοικητικού Συμβουλίου
  • Ενημέρωση για την ταμειακή κατάσταση του Σωματείου
  • Έγκριση Οικονομικών Καταστάσεων για τα έτη 2022-2023
  • Διορισμός Ελεγκτών για έλεγχο λογαριασμών του Σωματείου για τη νέα περίοδο
  • Τροποποίηση του Καταστατικού
  • Εκλογή νέων μελών του Διοικητικού Συμβουλίου
  • Διάφορα

Για την τροποποίηση του Καταστατικού απαιτείται η παρουσία του 50% συν ενός των μελών του Σωματείου και πλειοψηφία τριών τετάρτων (3/4) των παρόντων μελών στη Γενική Συνέλευση.