Το ραδιόφωνο του ΤΕΠΑΚ γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα  της Γυναίκας

Με ραδιομαραθώνιο ζωντανών εκπομπών και τη συμμετοχή καταξιωμένων Κύπριων Γυναικών

Το Κοινοτικό Ραδιόφωνο του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), «Cut Radio 95.2», διοργανώνει έναν ξεχωριστό ραδιομαραθωνίο ζωντανών εκπομπών για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας με τίτλο «Συνδυάζοντας Κόσμους: Η Συμβολή των Γυναικών σε Κοινωνία και Επιστήμη».

Οι εκπομπές θα περιλαμβάνουν ραδιοφωνικές συνεντεύξεις στο στούντιο και τηλεφωνικές παρεμβάσεις από γνωστές και καταξιωμένες Κύπριες γυναίκες που κατάφεραν να πετύχουν και να ξεχωρίσουν, η κάθε μια στον δικό της επαγγελματικό και επιστημονικό τομέα. Την παραγωγή των εκπομπών και τις συνεντεύξεις θα αναλάβουν φοιτήτριες και φοιτητές του Πανεπιστημίου.

Ο ραδιομαραθώνιος θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024, ανήμερα της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας, από τις 9 το πρωί έως της 4 το απόγευμα.

Έχουν κληθεί για να συμμετάσχουν στις εκπομπές, η Υφυπουργός Πολιτισμού, Λίνα Κασσιανίδου, η Επίτροπος Ισότητας των Φύλων, Τζόση Χριστοδούλου, η Γενική Γραμματέας της Παγκύπριας Ομοσπονδίας Γυναικείων Οργανώσεων (ΠΟΓΟ),Σκεύη Κουκουμά, η Βουλεύτρια της Βουλής των Αντιπροσώπων Μαρίνα Νικολάου, η Πρόεδρος του Συνδέσμου Μονογονεϊκών Οικογενειών & Φίλων, Αργεντούλα Ιωάννου, η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Επικοινωνίας & Σπουδών Διαδικτύου και Πρόεδρος Επιτροπής Ισότητας ΤΕΠΑΚ, Δήμητρα Μηλιωνη, η Χημικός Μηχανικός & Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών ΤΕΠΑΚ Μελίτα Μενελάου και η Δώρα Γιαννάκη, Δασκάλα και Μουσικός

Συντονιστείτε στους 95.2 FM ή διαδικτυακά στο cut.ac.cy/cut-radio/live για να ακούσετε τις ιστορίες γυναικών που διέπρεψαν στον χώρο της επιστήμης, της πολιτικής και των τεχνών.

Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσίασε η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ και του Επιμελητηρίου Αμμοχώστου για την τεχνητή νοημοσύνη, στην επαρχία Αμμοχώστου

Εκδήλωση προς τιμή των γυναικών: «Η άνθρωπος: Ιστορίες και επιτεύγματα γυναικών»

«ΗΜΕΡΑ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 2024» στο ΤΕΠΑΚ