Για τα οφέλη της Πρακτικής Άσκησης ενημερώθηκαν οι φοιτητ(ρι)ές του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις

Ημερίδα με σκοπό την ενημέρωση των προπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών για τον σημαντικό θεσμό και τα πολλαπλά οφέλη της Πρακτικής Άσκησης, διοργάνωσε το Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου(ΕΣΔ) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), με τίτλο «Πρακτική Άσκηση και τρόποι διασύνδεσης του Τμήματος ΕΣΔ με την αγορά εργασίας». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε, με επιτυχία, την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2024, στο κτήριο της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυναν ο Επιστημονικά υπεύθυνος του μαθήματος «ΕΣΔ 309», Επίκουρος Καθηγητής Διονύσης Πάνος και η Λειτουργός του Γραφείου Σταδιοδρομίας του ΤΕΠΑΚ, κα ‘Αντρια Παπίση. Στις ομιλίες τους, τόνισαν τη σημασία της πρακτικής άσκησης για τη μελλοντική σταδιοδρομία των φοιτητ(ρι)ών, η οποία τους φέρνει, όπως ανέφεραν, σε άμεση επαφή με την αγορά εργασίας και τους παραγωγικούς φορείς. Σημείωσαν, επίσης, πως η πρακτική άσκηση προσφέρει στους φοιτητές και τις φοιτήτριες τη δυνατότητα απόκτησης επαγγελματικής εμπειρίας, η οποία είναι πολύ σημαντική για την εξεύρεση εργασίας μετά την αποφοίτηση.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, ανέβηκαν στο βήμα εκπρόσωποι από τον χώρο των ΜΜΕ και ιδιωτικών εταιρειών, με ειδικότητα στις Τεχνολογίες Πληροφορικής και τη Δημοσιογραφία.  Συγκεκριμένα, μίλησαν στους/στις φοιτητ(ρι)ές, οι κ.κ. Αυγουστίνος Κωνσταντινίδης (Solutions Director, IBSCY LTD),  Εφραίμ Γεωργίου (24sports.com.cy) και ο Δημοσιογράφος Γιώργος Μιχαήλ, οι οποίοι παρουσίασαν τα δεδομένα και τις πραγματικές συνθήκες εργασίες που επικρατούν στους επαγγελματικούς χώρους που δραστηριοποιούνται, ως επίσης για τις σημαντικές ευκαιρίες εργοδότησης που υπάρχουν για τους/τις απόφοιτους/ες του Τμήματος ΕΣΔ.

Προέτρεψαν, επίσης τους τους/τις φοιτητ(ρι)ές να αξιοποιήσουν τον θεσμό της πρακτικής άσκησης για να αποκτήσουν, πέραν της επαγγελματικής εμπειρίας, νέες γνώσεις και χρήσιμες δεξιότητες, οι οποίες είναι απολύτως απαραίτητες για την επιτυχή επαγγελματική τους αποκατάσταση.

Ακολούθως, οι απόφοιτοι του Τμήματος, κ.κ. Χρήστος Χριστοοδούλου (Factory 39) και  Θεόδωρος Τσολάκη (24sports.com.cy), μίλησαν για την ένταξη τους στην αγορά εργασίας και την επαγγελματική τους πορεία, μετά την αποφοίτησή τους από το Πανεπιστήμιο.

Η ημερίδα ολοκληρώθηκε με ομιλίες από τη φοιτήτρια κα. Χριστίνα Καρανικόλα και  τον φοιτητή Erasmus Δημήτρη Χαραλάμπους, οι οποίοι μοιράστηκαν, με τους συμφοιτητές και τις συμφοιτήτριές τους, τη δική τους εμπειρία από την πρακτική άσκηση που έκαναν, στην Κύπρο και στο εξωτερικό.

Συντονιστής του μαθήματος της Πρακτικής Άσκησης είναι ο Δρ Ευριπίδης Αντωνιάδης.