Το ΤΕΠΑΚ φιλοξένησε την 35η Γενική Συνέλευση της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), ως Προεδρεύων μέλος της Συνόδου των Πρυτάνεων, φιλοξένησε την 35η Σύνοδο των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων, τη Δευτέρα, 4/12/2023.

Κατά την 35η Γενική Συνέλευση, συζητήθηκαν σειρά θεμάτων από τα μέλη της. Ένα από τα θέματα που βρισκόταν στην ημερήσια διάταξη ήταν η διασφάλιση επ’ αμοιβή πρακτικής επαγγελματικής άσκησης φοιτητών/ριων που προβλέπεται από τα οικεία Προγράμματα Σπουδών τους. Για το θέμα αυτό καλέστηκε η κα Άντρια Παπίση, Λειτουργός Πανεπιστημίου (Θέματα Σταδιοδρομίας) του ΤΕΠΑΚ, η οποία παρευρέθηκε στην Κοινοβουλευτική Επιτροπή Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων που συζήτησε το εν λόγω θέμα και ενημέρωσε τα μέλη σχετικά.

Επιπλέον, τα μέλη συζήτησαν το θέμα των micro-credentials (μικρο-διαπιστευτήρια), τα οποία πιστοποιούν τα μαθησιακά αποτελέσματα μετά από μια μαθησιακή εμπειρία μικρής διάρκειας. Αποτελεί μία νέα εξέλιξη και όλα τα Πανεπιστήμια προετοιμάζονται προς αυτή την κατεύθυνση, αφού μέχρι στιγμής δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο που να κατοχυρώνει τα Ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Το θέμα αυτό θα πρέπει να συζητηθεί με τους διάφορους Φορείς της Πολιτείας και προς τούτο τα μέλη αποφάσισαν να δημιουργήσουν μια ομάδα εργασίας, η οποία θα συντάξει πρόταση που θα αποτελέσει τη βάση συζήτησης τόσο με το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας όσο και με άλλους σχετικούς φορείς.

Η Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, καθ. Τατιάνα-Ελένη Συνοδινού, ενημέρωσε για την οργάνωση του 3ου Doctoral Colloquium, στο οποίο οι διδακτορικοί/ες φοιτητές/ριες παρουσιάζουν τα ερευνητικά τους δεδομένα και συμμετέχουν στην ανταλλαγή επιστημονικών ιδεών με ομότιμους και ακαδημαϊκό προσωπικό από όλα τα πανεπιστήμια της Κύπρου. Θα πραγματοποιηθεί τον Μάρτη του 2024, με καλεσμένο το νομπελίστα Χριστόφορο Πισσαρίδη. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.ucy.ac.cy/3rd-doctoral-colloquium/

Επίσης, στη Γενική Συνέλευση καλέστηκε ο Διευθυντής του ΙΔΕΠ, Δρ Στυλιανός Μαυρομούστακος, για να ενημερώσει τα μέλη της Συνόδου για διάφορα θέματα που άπτονται της δια βίου μάθησης. Μεταξύ άλλων, ενημέρωσε για τη διακήρυξη της συμφωνίας «Συμμαχία Εργοδότησης», όπου απώτερος στόχος της συμφωνίας είναι να δοθεί η δυνατότητα γεφύρωσης του χάσματος στις δεξιότητες που αποκτούν οι απόφοιτοι/ες από Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και στις δεξιότητες που έχει ανάγκη και αναζητεί στους/ις απόφοιτούς/ες η βιομηχανία σήμερα. Ο Δρ Μαυρομούστακος παρουσίασε τα βήματα που μπορούν να ακολουθηθούν για την εφαρμογή της συμφωνίας. Επίσης, πληροφόρησε τα μέλη της Συνόδου για την προώθηση της διεθνούς κινητικότητας και τρόπους πρακτικής υλοποίησης της και παρότρυνε τα Μέλη όπως χρησιμοποιήσουν τις διασυνδέσεις του ΙΔΕΠ. Σημαντική ανακοίνωση αποτέλεσε και η στρατηγική για την Ένταξη και τη Διαφορετικότητα 2021-2027 στα πλαίσια της κινητικότητας Erasmus+ σχετικά με το χειρισμό ατόμων που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες που κινδυνεύουν με κοινωνικό αποκλεισμό. Η στρατηγική αυτή έχει ως στόχο να συμβάλει στη δημιουργία ίσων ευκαιριών πρόσβασης για όλους στο πρόγραμμα Erasmus+

Στη Γενική Συνέλευση παρευρέθηκε ο καθ. Πάνος Ραζής, Πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πανεπιστημιακού Αθλητισμού (ΚΟΠΑ), η οποία είναι υπεύθυνη για όλα τα πανεπιστημιακά πρωταθλήματα που διεξάγονται στην Κύπρο και για την επίσημη συμμετοχή της χώρας σε Πανευρωπαϊκούς Αγώνες, Παγκόσμια Πρωταθλήματα και στους Παγκόσμιους Αγώνες. Ο κ. Ραζής επεξήγησε τις δράσεις και τις ενέργειες της Ομοσπονδίας για την προώθηση του Πανεπιστημιακού Αθλητισμού καθώς επίσης και μέτρα για ενίσχυση του Πανεπιστημιακού Αθλητισμού. Εξήρε τη σημαντικότητα του αθλητισμού και παρουσίασε τις αποφάσεις της ΚΟΠΑ για καλύτερη και πιο ουσιαστική εξυπηρέτηση της φοιτητικής μας νεολαίας με τα βιώματα του αθλητισμού και εισηγήθηκε στα Πανεπιστήμια όπως υιοθετήσουν το Φεστιβάλ Αθλητισμού και Πολιτισμού και θεσμοθετήσουν τον θεσμό, με στόχο να προσφέρουν τουλάχιστον μία υποτροφία στη μνήμη του Μιχάλη Κρασιά, ο οποίος αφιέρωσε τη ζωή του στον Αθλητισμό, υπηρετώντας και προσφέροντας πολύτιμες υπηρεσίες ως αθλητής, προπονητής και Διοικητικός παράγοντας.

Το ΤΕΠΑΚ προέδρευσε της Συνόδου των Πρυτάνεων τη διετία 2022 - 2023 και από το έτος 2024 την προεδρεία της Συνόδου των Πρυτάνεων των Κυπριακών Πανεπιστημίων αναλαμβάνει το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus.

Τέλος, το ΤΕΠΑΚ εκφράζει τις ευχαριστίες του προς όλα τα μέλη της Συνόδου για τη γόνιμη και παραγωγική συνεργασία και εύχεται στο επόμενο Προεδρείο καλή επιτυχία στο έργο του.