To ΤΕΠΑΚ διοργανώνει την καλλιτεχνική δράση «The Future is Already Present» σε συνεργασία με την κοινότητα του Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς

26-27-28 Οκτωβρίου 2023

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), σε συνεργασία με την κοινότητα του Αγίου Ιωάννη Πιτσιλιάς,, διοργανώνει την τριήμερη συμμετοχική καλλιτεχνική παρέμβαση « The Future is Already Present» στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος EMPACTEmpathy and Sustainability: The Art of Thinking like a Mountain”, συγχρηματοδοτούμενο από το Creative Europe Programme  της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Το πρόγραμμα συντονίζει το ΤΕΠΑΚ και οι επίκουροι Καθηγητές Έφη Κυπριανίδου και Γιάννης Χρηστίδης.

Η συμμετοχική καλλιτεχνική παρέμβαση «The Future is Already Present» είναι ένα καλλιτεχνικό project των καταξιωμένων εικαστικών Άννας Λυτρίδου και Benjamin Deakin και θα πραγματοποιηθεί στο Διεθνές Ερευνητικό Κέντρο Καλών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ, στον Άγιο Ιωάννη Πιτσιλιάς, στις 26, 27 και 28 Οκτωβρίου 2023.

Η δράση στοχεύει στην συμμετοχή της τοπικής κοινότητας και των φοιτητών στην συλλογή, την επαναχρησιμοποίηση και την νοηματοδότηση εκ νέου των μεταλλικών και υφασμάτινων περισσευμάτων, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν στο έργο. Αντλώντας έμπνευση από τα κομμάτια της εγκατάστασης, η εικαστικός θα εργαστεί συνδυάζοντας τα διαφορετικά κομμάτια και δημιουργώντας κοινοτικές «συσκευές πλαισίωσης».

Οι εγκαταστάσεις της Άννας Λυτρίδου συνδυάζουν την αισθητική της ζωγραφικής με την προσβασιμότητα και την εγγύτητα των δημόσιων γλυπτών. Αντί της καθιερωμένη σχέσης μεταξύ θεατή και έργου τέχνης στο πλαίσιο της γκαλερί, τα έργα της προσκαλούν τους θεατές να περπατήσουν γύρω και ανάμεσα τους, βρίσκοντας την δική τους οπτική και προσωπική σύνδεση με το έργο. Στο πλαίσιο του τοπίου, τα έργα λειτουργούν ως «συσκευές πλαισίωσης», διαταράσσοντας την συμβατική σχέση μεταξύ του έργου τέχνης και του περιβάλλοντος.

H καλλιτεχνική δράση θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Εάν είστε καλλιτέχνης, art manager, επαγγελματίας στον χώρο του πολιτισμού, ερευνητής, εκπαιδευτικός, φοιτητής ή ενδιαφέρεστε να συμμετέχετε στις δράσεις μας, σας περιμένουμε!

Ακολουθήστε το πρόγραμμα EMPACT στα social media και μείνετε ενημερωμένοι σχετικά με την ενσυναίσθηση και την βιωσιμότητα μέσα από τις τέχνες: Facebook , Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube

Grant Agreement No: 101055903 – EMPACT – CREA-CULT-2021-COOP-2

Disclaimer

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.