ΤΕΠΑΚ: 2η Ημερίδα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για  την Οικογενή Υπερχοληστερολαιμία

Πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία, το Σάββατο, 30 Σεπτεμβρίου 2023, η 2η ημερίδα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την Οικογενή Υπερχοληστερολαιμία, η οποία διοργανώθηκε  από την Κυπριακή Εταιρεία Αθηροσκλήρωσης στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ e-CREDENTIAL με συντονιστή το ΤΕΠΑΚ και υπεύθυνη τη Δρα Άντρη Παναγιώτου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Δημόσιας Υγείας.

Ο πρωταρχικός στόχος της ημερίδας ήταν η εκπαίδευση, η ευαισθητοποίηση και η ενδυνάμωση τόσο των ατόμων που πάσχουν από Οικογενή Υπερχοληστερολαιμία (FH) όσο και της ιατρικής κοινότητας και των συναφών επαγγελματιών υγείας.

Η Οικογενής Υπερχοληστερολαιμία αποτελεί μία κληρονομική νόσο η οποία μπορεί να οδηγήσει σε πρώιμη καρδιαγγειακή νόσο, όπως έμφραγμα του μυοκαρδίου, εγκεφαλικά επεισόδια και στένωση των αγγείων. Οι ασθενείς με Οικ. Υπερχοληστερολαιμία, παρουσιάζουν πολύ υψηλά επίπεδα LDL χοληστερόλης λόγω μη ικανοποιητικού μεταβολισμού της από το ήπαρ, τα οποία οφείλονται σε γενετικές μεταλλάξεις, και παρουσιάζονται σε μικρή ηλικία.  Η ετερόζυγη μορφή της νόσου (προέλευση μόνο από τον ένα γονέα) παρουσιάζεται σε 1 άτομο ανά 250 παγκοσμίως και η πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν διαγιγνώσκεται εγκαίρως, με αποτέλεσμα τον ιδιαίτερα αυξημένο κίνδυνο για καρδιαγγειακά επεισόδια. Αν διαγνωστεί εγκαίρως και με τη σωστή θεραπεία ο κίνδυνος για καρδιαγγειακά επεισόδια μπορεί να μειωθεί στα ίδια επίπεδα με αυτά του γενικού πληθυσμού. Η Κύπρος συμμετέχει στην παγκόσμια προσπάθεια μελέτης και καταγραφής της νόσου με το Μητρώο Καταγραφής Ασθενών με Οικογενή υπερχοληστερολαιμία (CyFH), μέλος της πρωτοβουλίας FH Studies Collaboration της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Αθηροσκλήρωσης.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με τον χαιρετισμό του Προέδρου της Κυπριακής Εταιρείας Αθηροσκήρωσης Δρ. Φοίβου Συμεωνίδη. Την εκδήλωση χαιρέτησε επίσης η Δρ Χριστίνα Γιαννάκη, Γενική Διευθύντρια Υπουργείου Υγείας εκ μέρους της ΥΥ. Ακολούθησαν χαιρετισμοί από τη Δρα Ελένη Αντρέου, Πρόεδρο Συνδέσμου Διαιτολόγων και Διατροφολόγων Κύπρου, τον Δρα Μιχάλη Αναστασιάδη, Πρόεδρο Παιδιατρικής Εταιρείας Κύπρου, τον Δρα Παναγιώτη Κουτσίδη, Μέλος Δ.Σ. Κυπριακής Εταιρείας Παθολογίας καθώς κα τη Δρα Ήρα Ηρακλέους, Πρόεδρο Καρδιολογικής Εταιρείας Κύπρο.

Στο πρώτο μέρος της ημερίδας παρουσιάστηκαν από ειδικούς με διεθνή καταξίωση οι νέοι παράγοντες κινδύνου και θεραπείας. Ο Καθ. Ευάγγελος Λυμπερόπουλος, Καθηγητής Παθολογίας-Μεταβολικών Νοσημάτων Ιατρικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αναφέρθηκε στα νέα φάρμακα για την αντιμετώπιση των δυσλιπιδαιμιών.

Η  Δρ. Νίκη Κατσίκη, Επίκουρη καθηγήτρια, Σχολή Επιστημών Υγείας, Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος παρουσίασε το θέμα «Μη αλκοολική νόσος ήπατος και καρδιαγγειακός κίνδυνος στην οικογενή υπερχοληστερολαιμία» και στη συνέχεια ο καθ. Ανδρέας Νικολαίδης, Ομότιμος καθηγητής Αγγειακής χειρουργικής στο Imperial College και Επίτιμος καθηγητής, στην Ιατρική Σχολή του  Πανεπιστημίου Λευκωσίας έκλεισε το πρώτο μέρος παρουσιάζοντας δεδομένα από τον κυπριακό πληθυσμό  για τη συσχέτιση μεταξύ επιπέδων ομοκυστείνης και κινδύνου καρδιαγγειακών επεισοδίων.

Το δεύτερο μέρος ήταν αφιερωμένο στην  πολυθεματική διαχείριση της νόσου, με κύριους ομιλητές τους Δρ Γιώργο Μιλτιάδους, Παθολόγος στο Ιπποκράτειο Ιδιωτικό Νοσοκομείο που έδωσε έμφαση στη Δυσλιπιδαιμία στον Σακχαρώδη Διαβήτη, τη Δρα Ελένη Αντρέου, Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας που μίλησε για Υπερλιπιδαιμίες και Διαιτητικές Παρεμβάσεις και τη Δρα Χάρις Αχιλλέως, Παιδίατρο-Επειγοντολόγο που παρουσίασε το Διαγνωστικό πρωτόκολλο της Παιδιατρικής Εταιρείας Κύπρου σχετικά με τον προληπτικό έλεγχος της δυσλιπιδαιμίας στην παιδική ηλικία.

Το δεύτερο μέρος της εκδήλωσης έκλεισε ο Δρ Ευαγόρας Οικονομίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής, στην Ιατρική Σχολή Πανεπιστήμιου Λευκωσίας δίδοντας έμφαση στη διάγνωση και θεραπεία της Οικογενους Υπερλιπιδαιμίας.

Η Ημερίδα έκλεισε δίνοντας βήμα στα ίδια τα άτομα με εμπειρία της νόσου, οι οποίοι περιέγραψαν το δικό τους «ταξίδι ζωής».

Με την ευκαιρία αυτή, οι διοργανωτές της εκδήλωσης, εκφράζουν τις ευχαριστίες τους στο Υπουργείο Υγείας της Κυπριακής Δημοκρατίας, την Παιδιατρική Εταιρεία Κύπρου και τον Σύνδεσμο Διαιτολόγων και Διατροφολόγων Κύπρου που έθεσαν την όλη εκδήλωση υπό την αιγίδα τους.

Επίσης, ειλικρινείς ευχαριστίες εκφράζονται στην Κυπριακή Εταιρεία Παθολογίας και την Καρδιολογική Εταιρεία Κύπρου για τη συν-διοργάνωση της ημερίδας καθώς και στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για τη συμβολή τους στην πραγματοποίηση αυτής της επιστημονικής εκδήλωσης.

Ευχαριστίες επίσης, στην Ομοσπονδία Συνδέσμων Ασθενών Κύπρου, τον Σύνδεσμο Καρδιοπαθών Λευκωσίας και στον Σύνδεσμο LDL Ελλάς που μοιράστηκαν μαζί μας την εμπειρία τους.

Τόσο η συμμετοχή όσο και οι παρεμβάσεις των επαγγελματιών υγείας, της ιατρικής κοινότητας και των ασθενών με Οικογενή Υπερχοληστερολαιμία επιβεβαίωσαν τη σημασία διοργάνωσης ανάλογων δράσεων. Η επιστημονική εκδήλωση έχει ως στόχο να αποτελέσει θεσμό στα ιατρικά δρώμενα στην Κύπρο, αλλά και ένα πεδίο ανταλλαγής απόψεων σε καρδιολογικά θέματα φιλοξενώντας πληθώρα κορυφαίων επιστημόνων εγνωσμένου κύρους και κλινικής εμπειρίας.

Περισσότερες πληροφορίες:

Επικοινωνία: