Οι φοιτητές του ΤΠΚ στηρίζουν τους συμφοιτητές τους με οικονομικές ανάγκες μέσω της τέχνης

Featured αρχικής σελίδας Νέα-Ανακοινώσεις

Διαδραστικό Μιούζικαλ Heartbeats από τους φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Παρουσιάστηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο Τρακασόλ της Μαρίνας Λεμεσού, την Τρίτη, 10 Μαΐου, το πρωτότυπο διαδραστικό μιούζικαλ “Heartbeats – the Musical”. Πρόκειται για μία παραγωγή φτιαγμένη εξολοκλήρου από φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου οι οποίοι δημιούργησαν την πλοκή και το σενάριο, τη σκηνοθεσία και χορογραφία και ενσωμάτωσαν τεχνολογική εφαρμογή για τους σκοπούς της παράστασης.

Πρώτη φορά παρουσιάσθηκε στη Κύπρο ένα μιούζικαλ αλληλεπίδρασης με το κοινό. Η πλοκή δεν είναι άλλη από τον πραγματικό λόγο δημιουργίας της παράστασης: μια παρέα φοιτητών ξεσηκώνει το Πανεπιστήμιο με ένα δροσερό και νεανικό μιούζικαλ με σκοπό την οικονομική στήριξη συμφοιτητή τους.

Οι συντελεστές της παράστασης είναι ο Ανδρέας Αναστασίου που υπογράφει τη μουσική και τους στίχους, η Νικόλ Βασιλείου τη σκηνοθετική επιμέλεια, η Χριστίνα Αβερκίου τη φωνητική εναρμόνιση και κινησιολογία και ο Χάρης Χριστοδούλου τις χορογραφίες. Την παράσταση παρακολούθησαν πλήθος κόσμου, φοιτητές, διοικητικό και ακαδημαϊκό προσωπικό, ανάμεσα τους και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός όπου σε σύντομο χαιρετισμό του ανάφερε ότι «οι Αρχές του πανεπιστημίου επιβεβαιώνουν την πρόθεση τους να σταθούν δίπλα στους φοιτητές στηρίζοντας τέτοιες πρωτοβουλίες οι οποίες προάγουν τις τέχνες, τη δημιουργικότητα, την πρωτοτυπία και την καινοτομία και πόσω μάλλον όταν στοχεύουν σε σκοπούς κοινής ωφελείας».

Αυτή η καινοτόμος προσπάθεια είχε ως στόχο τη στήριξη των φοιτητών του πανεπιστημίου, οι οποίοι έχουν ανάγκη από οικονομική στήριξη, έτσι όλα τα έσοδα από την παράσταση  θα δοθούν στο Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Υποστηρικτές της καλλιτεχνικής παράστασης είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Κέντρο Καινοτομίας CUTing Edge του Πανεπιστημίου.