RSCy 2016: Τέταρτο διεθνές συνέδριο για την Τηλεπισκόπηση και τη Γεωπληροφορική του Περιβάλλοντος

Νέα-Ανακοινώσεις Featured αρχικής σελίδας

Με μεγάλη επιτυχία έχει ξεκινήσει το Τέταρτο Διεθνές Συνέδριο για την Τηλεπισκόπηση και τη Γεωπληροφορική του Περιβάλλοντος. Η εναρκτήρια τελετή  έγινε στις 4 Απριλίου 2016 στην Πάφο στις 9.30 π.μ στο ξενοδοχείο KING EVELTHON. Το συνέδριο θα διαρκέσει μέχρι τις 8 Απριλίου. Το συνέδριο είναι αφιερωμένο στον αείμνηστο  Τάσο Μητσόπουλο και τελεί υπό την αιγίδα του Έντιμου Υπουργού Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων κ. Μάριου Δημητριάδη.

Το Συνέδριο διοργανώνεται από το CYPRUS REMOTE SENSING SOCIETY, το ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ το Υπουργείο Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, την Αμερικανική Διαστημική Υπηρεσία-NASA, τον ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ (ESA), τη Γερμανική Εταιρεία Διαστήματος (DLR), τον Παγκόσμιο Οργανισμό Διακυβερνητικής Ομάδας Παρατήρησης της Γης  GEO (Group on Earth Observation), HELLAGIS, το Τμήμα Μετεωρολογίας, το Ινστιτούτο Γεωργικών Ερευνών, το FREDERICK UNIVERSITY, το NEAPOLIS UNIVERSITY και το ΕΤΕΚ.

Κατά τη διάρκεια έναρξης του συνεδρίου έχουν απευθύνει χαιρετισμούς  οι:

• Πρύτανης ΤΠΚ, Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός
  • Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων ΤΠΚ, Καθηγητής Διόφαντος Γλ. Χατζημιτσής
  • Πρόεδρος Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορκης ΤΠΚ, Καθηγητής Φαίδων Κυριακίδης
  • Πρόεδρος του CYPRUS REMOTE SENSING SOCIETY, Δρ Κυριάκος Θεμιστοκλέους
  • Πρόεδρος ΕΤΕΚ, κ. Στέλιος Αχνιώτης
  • Πρόεδρος του ΕΒΕ ΠΑΦΟΥ κ. Ανδρέας Δημητριάδης
  • Υπουργός Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, κ. Μάριος Δημητριάδης.

Ο Πρύτανης του ΤΠΚ Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός εξέφρασε την ικανοποίηση του που το ΤΠΚ συνδιοργανώνει και συμμετέχει για τέταρτη φορά στο Διεθνές Συνέδριο RSCy2016. Σημείωσε ότι «Ένας από τους σημαντικότερους άξονες ερευνητικής δραστηριότητας στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο είναι η Τηλεπισκόπηση, ο τομέας του διαστήματος και η  Γεωπληροφορική τις οποίες θεωρούμε ως τομέα αιχμής και στρατηγική μας προτεραιότητα. Συνοψίζοντας, θα ήθελα να τονίσω ότι οι τεχνολογίες Τηλεπισκόπησης και Γεωπληροφορικής διαδραματίζουν καταλυτικό ρόλο στην καινοτομία, προσφέρουν λύσεις σε σημαντικά προβλήματα και συμβάλλουν στον εκσυγχρονισμό πολλών επιστημονικών διαδικασιών, με σημαντικό αντίκτυπο στην ποιότητα ζωής και την οικονομία».

Ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του ΤΠΚ Καθηγητής Διόφαντος Χατζημιτσής δήλωσε ότι αποτελεί μεγάλο γεγονός που το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συνδιοργανώνει το εν λόγω συνέδριο με τους μεγαλύτερους οργανισμούς διαστήματος ανά το παγκόσμιο όπως οι NASA, ESA, DLR, ISRAEL SPACE AGENCY, AIRBUS DEFENCE & SPACE, COPERNICUS, GEO με τους οποίους είναι στο στάδιο ανάπτυξης στενών συνεργασιών σε θέματα προώθησης της έρευνας στο τομέα του διαστήματος. Εξέφρασε θερμές ευχαριστίες προς την Πολιτεία και ιδιαίτερα στον Υπουργό Μεταφορών Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων για τις μεγάλες προσπάθειες που καταβάλλει για την προώθηση της έρευνας και της καινοτομίας στο τομέα του διαστήματος. Τέλος εξέφρασε την ικανοποίηση του που πρόσφατα το Υπουργικό Συμβούλιο έχει εγκρίνει την ίδρυση των πρώτων ερευνητικών μονάδων του ΤΠΚ, μεταξύ των οποίων και το Ερευνητικό Κέντρο ‘Ερατοσθένης’  και διαβεβαίωσε ότι το ΤΠΚ θα συνεισφέρει στα μέγιστα στον στόχο της Πολιτείας για να καταστεί η Κύπρος ένα Διεθνές και Περιφερειακό Κέντρο Ανώτερης εκπαίδευσης και έρευνας.

Ο Καθηγητής Φαίδων Κυριακίδης, Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής (ΠΟΜΗΓΕ) του ΤΠΚ, επεσήμανε την πολύτιμη συνεισφορά της ερευνητικής μονάδας Τηλεπισκόπησης, ιδρυτικού μέλους του νεοϊδρυθέντος Ερευνητικού Κέντρου Ερατοσθένης, στην πολύ θετική έκβαση της πρώτης εξωτερικής αξιολόγησης του Τμήματος ΠΟΜΗΓΕ που ολοκληρώθηκε  στα τέλη του 2015. Επίσης, επιβεβαίωσε τη συνεχή υποστήριξη του Τμήματος ΠΟΜΗΓΕ στις ερευνητικές δραστηριότητες που σχετίζονται με την Τηλεπισκόπηση και τη Γεωπληροφορική στο ΤΠΚ, και εξέφρασε την ικανοποίησή του για την άψογη διοργάνωση του συνεδρίου. Αναφέρθηκε, τέλος, στο νέο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Γεωπληροφορική και Γεωχωρικές Τεχνολογίες», το οποίο στοχεύει στην προώθηση εφαρμοσμένης έρευνας και στην εκπαίδευση ανθρώπινου δυναμικού ικανού να υπηρετήσει το γνωστικό αντικείμενο της Γεωπληροφορικής και των εφαρμογών της στην Κύπρο και στην ευρύτερη περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου.

Ο Υπουργός Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, κος. Μάριος Δημητριάδης, στα πλαίσια του συνεδρίου αναφέρθηκε στην πρόοδο που επιτεύχθηκε για την εμβάθυνση των σχέσεων της Κυπριακής Δημοκρατίας με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος (European Space Agency - ESA). Ειδικότερα επισήμανε τις ευκαιρίες που προσφέρουν στη Κυπριακή βιομηχανία και Κυπριακή ακαδημαϊκή ερευνητική κοινότητα οι τεχνολογίες διαστήματος σε συνεργασία με τις τεχνολογίες πληροφοριών και επικοινωνιών για ανάπτυξη, την προώθηση της έρευνας και καινοτομίας την προσέλευση ξένων επενδύσεων και τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας. Αναμένεται ότι οι διαπραγματεύσεις που πραγματοποιεί το Τμήμα Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών με την ESA θα ολοκληρωθούν σύντομα, κάτι που θα οδηγήσει στην σύναψη συμφωνίας ως ευρωπαϊκό συνεργαζόμενο κράτος (European Cooperating State – ECS – Agreement) την 6η Ιουλίου του 2016.

Κατά την πρώτη ημέρα του συνεδρίου ο Dr Vincent Ambrosia από τη –NASA έκανε εκτενή αναφορά στις δραστηριότητες της NASA και τις μεγάλες προοπτικές συνεργασίας σε θέματα έρευνας και εκπαίδευσης στον τομέα του διαστήματος. Επίσης ο κ. Daniel Barok από το ISRAEL SPACE INDUSTRY έκανε αναφορά στις διαστημικές αποστολές της Ισραηλινής βιομηχανίας διαστήματος αλλά και τις υφιστάμενες συνεργασίες που υπάρχουν μεταξύ πολλών άλλων διεθνών και ευρωπαϊκών οργανισμών. Την πρώτη ήμερα του συνεδρίου έγιναν παρουσιάσεις των δυνατοτήτων που έχουν τα συστήματα γεωγραφικών πληροφοριών για θεματικές υποστήριξης κτηματολογίου και υποδομών.

Το εν λόγω Συνέδριο ενδυναμώνει περισσότερο την προσπάθεια που γίνεται για προώθηση της διαστημικής τεχνολογίας στην Κύπρο.