Εκδήλωση για την Αειφόρο Επιχειρηματικότητα: Οικογένεια, Συνεργασία και Κοινότητα

Ακόμη μια επιτυχημένη εκδήλωση του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού ολοκληρώθηκε στις 28 Μαρτίου στις 18:00, 2019,  με θέμα: ‘Αειφόρος Επιχειρηματικότητα: Οικογένεια, Συνεργασία και Κοινότητα’ στο Αμφιθέατρο 1, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος.

Η εκδήλωση περιελάμβανε έξι ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις. Πιο συγκεκριμένα, η εκδήλωση άρχισε με χαιρετισμό από τον πρόεδρο του Τμήματος Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού κ. Αναστάσιο Ζωπιάτη. Ο κ. Ζωπιάτης αναφέρθηκε στη σημασία των επιχειρήσεων να δρουν καινοτόμα,  έχοντας παράλληλα κοινωνική και περιβαλλοντική συνείδηση. Επίσης, την εκδήλωση χαιρέτισε και ο αντιπρόεδρος του συμβουλίου του Πανεπιστήμιου κ. Νικόλας Ιορδάνου αναφερόμενος στη συνεισφορά του τμήματος, και του πανεπιστήμιου γενικότερα, στον τομέα της επιχειρηματικότητας μέσω σχετικών προγραμμάτων σπουδών, εκδηλώσεων και ερευνητικών προγραμμάτων.  Ο κ. Μαρίνος Άνιφτος (Υπηρεσία Συνεργατικών Εταιρειών) στην παρουσίασή του με θέμα ‘Συνεργατικές Εταιρείες στην Κύπρο και Προοπτικές Αειφόρου Ανάπτυξης’ επισήμανε τους τρόπους με τους οποίες οι συνεργατικές εταιρείες μπορούν να συνεισφέρουν στην αειφόρο ανάπτυξη.

Η δεύτερη ομιλία από τον Δρ Πανίκκο Πουτζιουρή (UCLan Cyprus) επικεντρώθηκε στην έννοια της κυκλικής Οικονομίας σε σχέση με τις Οικογενειακές Επιχειρήσεις. Αναμφίβολα, οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, με πυρήνα διοίκησης την οικογένεια, αποτελούν την πλειοψηφία  της Κυπριακής οικονομίας γι' αυτό η βιωσιμότητας τους αποτελεί  προτεραιότητα.

Στην συνεχεία η κα Μόνικα Ιωαννίδου Πολεμίτη (Deloitte/ ARIS) αναφέρθηκε στην Επόμενη Γενιά των Μικρών Επιχειρήσεων και τις Νέες Προοπτικές που αναδιπλώνονται στην Ψηφιακή Εποχή.  Η παρουσίαση του κου  Χαραλάμπους (Τεχνολογικο Πανεπιστημιο Κυπρου) επικεντρώθηκε στις μορφές και τη σημασία της συνεργασίας μεταξύ επιχειρήσεων και πώς αυτή ενθαρρύνει την επιχειρηματική δράση. Ο Δρ Χατζηηλίας (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου) που ακολούθησε έδωσε έμφαση στην έννοια και σημασία της αειφόρου επιχειρηματικότητας, παρουσιάζοντας αυτή ως μια διαδικασία μέσα από την οποία νέα προϊόντα, διαδικασίες και υπηρεσίες στο επίπεδο μιας επιχείρησης ή οργανισμού, παράγουν τόσο οικονομικά όσο και μη οικονομικά μακροπρόθεσμα οφέλη για άτομα, την οικονομία και την κοινωνία. Τέλος η  κα Άννα Κοσμά (Πρόεδρος Συλλόγου Γυναικών Υπαίθρου Λάρνακας) αναφέρθηκε στην περίπτωση του Συλλόγου Γυναικών Υπαίθρου Λάρνακας, ως έμπρακτο παράδειγμα επιτυχημένης διεταιρικής συνεργασίας με γνώμονα την επιχειρηματικότητα και την αειφορία.

Μετά τις παρουσιάσεις ακολούθησαν ερωτήσεις και συζήτηση. Την εκδήλωση παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον  φοιτητές, ακαδημαϊκό προσωπικό αλλά και πολίτες από κάθε Επαρχία.