Σεμινάριο για τη διατροφή και υγεία των παιδιών στην Κύπρο

Η Σχολή Επιστημών Υγείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξένησε μια εκδήλωση  του Swiss Biological Medicine Center που επικεντρώθηκε στη σχέση μεταξύ της ασθένειας, της υγείας και της διατροφής. Οι ομιλητές της εκδήλωσης ήταν οι:  Δρ. Ντίνος Ξυδάς MD, Ιατρικός Διευθυντής του Swiss Biological Medicine Center, και ο Δρ. Κωνσταντίνος Μακρής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Την εκδήλωση χαιρέτισε και προλόγισε ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΤΕΠΑΚ, Δρ. Νίκος Μίντλεττον. Ο Δρ. Ξυδάς ανέφερε ότι η ασθένεια συνδέεται με την τοξικότητα και ότι η τοξικότητα προέρχεται από την ατομική δίαιτα και τις ατομικές συμπεριφορές, συμπεριλαμβανομένης της ποιότητας και της ποσότητας της διατροφής. Στη σχέση μεταξύ της διατροφής και της υγείας παιδιών δόθηκε έμφαση από τον Δρ. Μακρή, ο οποίος παρουσίασε την παρεμβατική μελέτη παιδιών ORGANIKO+. Παρουσιάστηκαν στοιχεία μελετών για τη δημόσια υγεία όσον αφορά την έκθεση σε φυτοφάρμακα και δείκτες υγείας παιδιών (παιδική παχυσαρκία, νευροαναπτυξιακές διαταραχές).