19η Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Βιοηθικής

Η 19η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Βιοηθικής με πρωτοβουλία της Έδρας βιοηθικής της ΟΥΝΕΣΚΟ στη Χάιφα και εορτάζεται και φέτος για τρίτη χρονιά σε περισσότερες από 60 χώρες παγκοσμίως, μέσω του Διεθνούς Δικτύου Μονάδων Βιοηθικής που αριθμεί πάνω από 180 Μονάδες. Στο εν λόγω δίκτυο συμμετέχει από το 2016 και η Κυπριακή Μονάδα Βιοηθικής που φιλοξενείται στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Οι στόχοι της Παγκόσμιας Ημέρας Βιοηθικής είναι η ενίσχυση των βασικών αρχών βιοηθικής, όπως αυτές έχουν υιοθετηθεί από την «Παγκόσμια Διακήρυξη για τη Βιοηθική και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα της ΟΥΝΕΣΚΟ»,  μέσω ενημέρωσης και διαλόγου με όλους τους κοινωνικούς φορείς –και ιδιαίτερα τους φοιτητές/ερευνητές- γύρω από βιοηθικά ζητήματα στον τομέα της υγείας και συσχετιζόμενων ειδικοτήτων.

Το θέμα της Παγκόσμιας Ημέρας βιοηθικής για το 2018 είναι: «Αλληλεγγύη και Συνεργασία». Στα πλαίσια των παγκόσμιων εορτασμών προγραμματίζεται και φέτος, για δεύτερη χρονιά, η Εβδομάδα Ευαισθητοποίησης με συντονιστή την Εθνική Επιτροπή Βιοηθικής στις 5-10 Νοεμβρίου. Το θέμα της Εβδομάδας είναι η Τρίτη Ηλικία και σε αυτήν συμμετέχουν ακαδημαϊκά ιδρύματα, κυβερνητικοί και κοινωνικοί φορείς.

Επιπρόσθετα, η Κυπριακή Μονάδα ανακοινώνει τη δημιουργία ενός Student Chapter από φοιτητές ιατρικής και συσχετιζόμενων ειδικοτήτων. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν απευθείας στο τηλ: 25002131 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση cveg@cut.ac.cy.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα της Εβδομάδας μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της Εθνικής Επιτροπής (www.bioethics.gov.cy).