Ερευνητικά αποτελέσματα του ΤΕΠΑΚ προβάλλονται από το φημισμένο ειδησεογραφικό πρακτορείο The Atlantic

Ερευνητικά αποτελέσματα στα οποία είχε καταλυτική συνεισφορά το εργαστήριο Δικτυωμένων Συστημάτων και Επιστήμης Δικτύων του Τεχνολογικού Πανεπιστήμιου Κύπρου έχουν δημοσιευτεί και συζητηθεί από το φημισμένο ειδησεογραφικό πρακτορείο The Atlantic [1].

Το άρθρο αναφέρεται στα ερευνητικά αποτελεσματα της μελέτης [2] που ανέδειξαν ότι μικρές περιθωριακές κοινότητες (όπως το 4chan και συγκεκριμένα subreddits στο Reddit) μπορούν να έχουν σημαντική επιρροή σε δημοφιλή δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης όπως το Twitter. Η μελέτη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του ερευνητικού έργου ENCASE, ως μέρος του προγράμματος Marie Curie RISE του Horizon 2020, σε συνεργασία με το University College London, Telefonica Research, και University of Alabama at Birmingham.

[1] https://www.theatlantic.com/politics/archive/2017/11/how-much-attention-should-extremists-get/546152/

[2] Savvas Zannettou, Tristan Caulfield, Emiliano De Cristofaro, Nicolas Kourtellis, Ilias Leontiadis, Michael Sirivianos, Gianluca Stringhini, Jeremy Blackburn. "The Web Centipede: Understanding How Web Communities Influence Each Other Through the Lens of Mainstream and Alternative News Sources". ACM Internet Measurement Conference, 2017.